Így ismerhető fel korán a pajzsmirigydaganat: mit kell tudnunk az izotópdiagnosztikáról?

Így ismerhető fel korán a pajzsmirigydaganat: mit kell tudnunk az izotópdiagnosztikáról?

Radioaktivitás – ez a szó az Oppenheimer vetítése óta talán félelmetesebben cseng a fülünknek, mint eddig valaha. Pedig a nukleáris medicina az orvostudományban is kulcsfontosságú. Hogy működik az izotópdiagnosztika, és miért nem érdemes tartanunk tőle? 

 

Leginkább a jódhiányos területek lakóit érintheti a betegség

A pajzsmirigyről már tudjuk, hogy működési zavaraiban szinte mindig a jódhiány az egyik fő tényező. Ezért a jódban gazdag területeken, mint amilyen az USA is, sokkal ritkább a megbetegedése. Az évi 5-600.000 beteg 60%-a Ázsiából kerül ki, 5%-a pedig Közép- és Kelet-Európából. Ha Ön is gyanakszik, hogy pajzsmirigyproblémája lehet, az Affidea Magyarország izotópdiagnosztikai szakrendelésén fény derülhet rá, valóban így van-e. 

Jódban szegény hazánkban mintegy 1000 főt diagnosztizálnak évente pajzsmirigyrákkal. Az érintettek 75%-ban hölgyek. Térségünkben a pajzsmirigy jóindulatú és rosszindulatú elváltozásai gyakoribbak a megfelelő jódellátottságú területekhez képest. Azonban a jódgazdag területeken élők göbös pajzsmirigy-elváltozásai esetén nagyobb eséllyel rosszindulatúak a kialakuló elváltozások nőknél, gyermekeknél és férfiaknál egyaránt.

A rejtélyes vizsgálat: mi is az izotópdiagnosztika valójában?

Egy olyan képalkotó eljárás, amely nemcsak tájékoztat minket a pajzsmirigy működéséről, de a jó- és rosszindulatú daganatok elkülönítésében is segít. Bár vizsgálat során a páciens egy radioaktív gyógyszert kap, nem kell megijednünk: a szervek működését nem befolyásolja, igen kevés mennyiség szükséges. Így még a veseelégtelenségben szenvedőkön is biztonsággal elvégezhető.

E fájdalommentes módszernél először általában intravénásan kapunk kb. 0,5 ml-nyi injekciót a gyógyszerből. A leggyakrabban alkalmazott pajzsmirigy izotóp vizsgálatnál az injekció a technécium nevű, a jódnál is kedvezőbb képalkotási tulajdonságú és sugárterhelésű anyagot tartalmazza. Majd egy kis idő múlva befekszünk a gammakamera alá. A gammakamera egy CT-hez hasonló külsejű berendezés, amely felvételeket készít a pajzsmirigyünkről. 

A vizsgálathoz nem kell különösebben előkészülnünk. Előfordulhat ugyan, hogy az addigi pajzsmirigy gyógyszerünket (ha volt) szüneteltetni kell, de nem kell üres gyomorral mennünk. A vizsgálatot az endokrinológusunk rendeli el, amennyiben szükséges. Ha pedig további kezelés szükséges, az ilyenkor javasolt radioaktív jódos izotópterápia egy rendkívül hatékony, már 60 éve biztonságosan használt gyógymód.

Mikor kezdjünk gyanakodni, hogy a pajzsmirigy okozza a problémáinkat?

A pajzsmirigydaganat sajnos nem mindig jelez. Ha mégis, akkor fájdalmat, fulladást, nyelési nehézséget, köhögést, pajzsmirigyduzzanatot, rekedtséget, göböket és nyelési nehezítettséget tapasztalhat a beteg. Azonban fontos lenne, hogy minél hamarabb eljusson az érintett orvoshoz, hiszen a korai stádiumában diagnosztizált, rosszindulatú betegség túlélési aránya 90%-os (5 éven belül).

PR

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?