A bálnapopulációk regenerálódásának fontosságáról és elősegítéséről fogadott el nyilatkozatot csütörtökön a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC), amely Brazíliában zajló szokásos évi konferenciáján arról is dönt, hogy 32 év után eltörölje-e a kereskedelmi bálnavadászatra elrendelt moratóriumot.
A bálnavadászok a bálnapopuláció helyreállítását szorgalmazzák
A testület 40-27 arányban szavazta meg a nyilatkozat elfogadását a brazíliai Florianopolisban zajló ötnapos tanácskozás keretében.
A Florianopolisi Nyilatkozat szerint a bálnapopulációk méretét vissza kell állítania az ipari bálnavadászatot megelőző szintre. A dokumentum szerzői továbbá szorgalmazzák, hogy a bálnales legyen a tengeri emlősök kereskedelmi célú "hasznosításának" egyetlen formája.
A Brazília által javasolt nyilatkozatot számos latin-amerikai ország és az Európai Unió is támogatta.
Japán képviselői szerint azonban az IWC "intoleráns szervezetté" vált, amely nem fogad el az övétől eltérő szemléletet. A környezetvédők ugyanakkor örömmel üdvözölték a lépést.
Az IWC 1986-ban rendelt el moratóriumot a kereskedelmi bálnavadászatra, a kihalás szélére sodródott populációk megóvása érdekében. A Pro Wildlife nevű szervezet szerint azonban Japán ennek ellenére nagyjából 450 bálnával végez évente "tudományos" célokból.
A kelet-ázsiai ország indoklása szerint az 1987-ben bevezetett tudományos célú bálnavadászatra azért van szükség, hogy információkat szerezzenek az állatok életmódjáról és populációikról. A kifogott példányok húsa az élelmiszerboltok polcaira kerül, holott a japánok többsége ma már nem is eszik bálnahúst.
Norvégia és Izland, hivatalosan is szembehelyezkedve a moratóriummal, éves szinten 700, illetve nagyjából 200 bálnát fog ki.
Japán célja, hogy eltöröltesse a bizottsággal a bálnavadászati tilalmat és engedélyeztesse az - állítása szerint - nagy egyedszámú fajok kvótarendszeren alapuló halászatát.
A javaslat, amelynek elfogadásához háromnegyedes többségre van szükség, valószínűleg elhasal a bizottság előtt, amely éves konferenciájának utolsó napján, pénteken hoz döntést az ügyben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.