Hogyan válasszuk ki a megfelelő glettanyagot?

glett

A simító és hézagolóanyagok széles választéka miatt gyakran nehéz eldönteni, melyik termék a legmegfelelőbb az adott feladathoz. A választás során nemcsak az esztétikai szempontokat kell figyelembe venni, hanem számos egyéb tényezőt is. A nem megfelelő anyag használata ugyanis nagy eséllyel csúnya és kevésbé időtálló felületet eredményezhet. Az alábbi útmutató segíthet a döntésben.

A glettelés elsődleges célja a falakon és mennyezeteken található hibák, egyenetlenségek kijavítása, ezzel biztosítva tökéletes alapfelületet a festéshez vagy tapétázáshoz. Mint gyakorlatilag minden építési, felújítási műveletnél, itt is igaz, hogy a tartós és esztétikus végeredmény eléréséhez elengedhetetlen a megfelelő glettanyag kiválasztása.

Mire figyeljünk glett vásárlásakor?

A különböző termékek különböző felületekhez és alkalmazási területekhez nyújtanak optimális megoldást. Megszívlelendő jótanács, hogy vásárlás előtt érdemes alaposan megismerni a szóba jöhető anyagok választékát és azok fontosabb paramétereit, tulajdonságait. Ezeket nagyrészt a glett kötőanyaga határozza meg, ezért kézenfekvő, hogy ez alapján végezzünk csoportosítást. Négy alapkategóriát különböztetünk meg: cementes, gipszes, meszes és diszperziós kötőanyagú termékeket. Mindegyiket más-más körülmények között vethetjük be, mindegyiket más-más célra alkalmazhatjuk.

A kötőanyag azonban nem minden, a döntést több más tényező is befolyásolhatja. Mindenképpen tisztában kell lennünk például a felhasználás körülményeivel, ahogy azzal is, hogy milyen falazatot glettelünk. A helyiség rendeltetése és az alapfelület adottságai szintén olyan szempontok, amelyeket figyelembe kell venni. És az is sokat nyom a latban, hogy a tervek szerint mi kerül a glettelt réteg fölé: festék, tapéta, csempe vagy strukturált vakolat, illetve egyáltalán kerül-e rá valami.

Az alábbiakban a négy glettanyag alapkategória fontosabb tulajdonságait tekintjük át.

Gipszbázisú glettanyagok

Ezek a termékek beltéri vakolt falak, mennyezetek, gipszkarton lapok, tégla és beton felületek glettelésére ideálisak, de csak abban az esetben, ha az adott helyiségben nem számolhatunk tartósan magas páratartalommal és nagyobb mechanikai terheléssel. A gipszbázisú glettanyagok kedvező árazásuk és széles körű alkalmazhatóságuk miatt rendkívül népszerűek. A lakásban a legtöbb glettelési feladatra hatékonyan bevethetők, például gipszkarton szerkezetek hézagolására, lakóhelyiségek falainak és mennyezeteinek végső felületképzésére.

Diszperziós glettanyagok

Az ebbe a kategóriába tartozó termékek képviselik a modern glettanyagok következő generációját. A könnyű használhatóságuk mellett érdemes kiemelni jó tapadóképességüket és fokozott nedvességtűrő tulajdonságukat. Ideális választásnak számítanak kisebb bemélyedések, repedések, lyukak és rések eltűntetésére, kitöltésére, de felületi simítóanyagként is kielégítik a legmagasabb esztétikai igényeket. A diszperziós glettek tökéletesen alkalmasak bármely diszperziós falfestékkel való festésre.

Meszes glettanyagok

Mivel ezek a termékek kiváló páraáteresztő képességgel rendelkeznek, komolyan hozzájárulhatnak a kellemes lakóklímához. Részben ez az oka annak, hogy nedvességgel terhelt falazatokon és magas páratartalom mellett is remekül használhatók, akár műemléki környezetben is (pl. klasszikus épületeken, vályogházakon végzett felújítási munkáknál). A természetes meszes glettanyagok ideális választást jelentenek betonfelületek, valamint mész és mész-cement vakolatok glettelésére, felületi hibáinak kiegyenlítésére, kézi vagy gépi bedolgozással egyaránt. Fontos kiemelni fertőtlenítő hatásukat is, ami a tiszta és egészséges lakókörnyezet megteremtésében játszik hangsúlyos szerepet.

Cementes glettanyagok

A cementes glettanyagok rendkívül masszívak, fizikai behatásokkal és külső nedvességgel szemben ellenállók. Elsősorban olyan helyiségekben alkalmazhatók, ahol a falak és mennyezetek nagyobb igénybevételnek vannak kitéve. Ezek a termékek alacsony páraáteresztési képességgel rendelkeznek, ezért jobb tartózkodni attól, hogy szerkezetében nedves falazaton használjuk őket. A cementes glettek különösen igazak azokra, amelyek szálerősítést is kapnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?