Új szabályok a vállalkozóknak

<p>A vállalkozóknak gyorsan alkalmazkodniuk kell az év elejétől érvényes törvénymódosításokhoz: 2015. január 1-jétől megváltozott néhány fontos, a vállalkozói környezetet jelentősen befolyásoló jogszabály. Összeállításunkban a legfontosabb változásokkal foglalkozunk.</p>

Az év elejétől életbe lépett változások a legtöbb vállalkozó számára bonyolultabbá, kevésbé átláthatóvá tették a vállalkozói környezetet, a Fiatal Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége szerint ezentúl sokkal nehezebb lesz vállalkozni. Módosult néhány adótörvény és munkajogi szabály, de ha ezek a változások nem lennének, a vállalkozóknak akkor is résen kellene lenniük, hiszen rendszerint minden év elején nagy a káosz a vállalkozók járulékfizetési kötelezettségével kapcsolatban.

Magasabb járulékok

Mivel sok egyéni vállalkozó nem ismeri ki magát a törvényekben és a járulékfizetési rendszerben, ezért megkésve fizetik be vagy pontatlanul számolják ki a biztosítási járulékot. Mint minden évben, az idén is emelkedett a járulékok összege. 10 vállalkozóból 9 a minimális kivetési alapból fizeti a biztosítási díjat, s mivel januártól nőtt a minimális kivetési alap, a biztosítókba is többet kell elvezetni. A kivetési alap a havi átlagfizetés nagyságától függ – 2015 januárjától a legkisebb kivetési alap a 2013-as havi átlagkereset 50%-a, azaz 412 euró. A maximális kivetési alap a havi átlagbér ötszöröse, azaz 4120 euró. Ebből kifolyólag az egészségbiztosítási járulék minimális összege a korábbi 56,35 euróról 57,68 euróra nő, a maximális összeg 576,80 euró. A társadalombiztosítási járulék alsó határa a tavalyi 133,42 euróról 136,57 euróra emelkedett, a felső határ pedig 1365,78 euró.

Az egészségbiztosítók még tavaly az éves elszámolás keretében tájékoztatták ügyfeleiket a januártól érvényes új biztosítási járulék összegéről. A vállalkozóknak nem kellett semmit kiszámolniuk, csak az átutalási parancsot kell módosítaniuk úgy, hogy idén már a megemelt összeget utalják át a biztosító számlájára. Ezzel szemben a társadalombiztosítási járulékot saját magának kell újraszámolnia. A járulékok összegét az év elején azoknak kellett módosítaniuk, akik 2015. január 8-áig (addig kellett a decemberi biztosítási díjat kifizetni) 136,57 eurónál kevesebbet vezettek el a Szociális Biztosítóba (SP). Az új összeget – a januárra vonatkozó biztosítási díjat – február 8-áig kell először az SP számlájára átutalni. Aki elmulasztja, megbüntethetik.

Drágábbak az alkalmazottak

Az év elejétől nemcsak a járulékterheket kellett átszámolni, hanem számos munkajogi változás is életbe lépett, ezenkívül módosult néhány fontos adótörvény, valamint a regisztrációs pénztárgépről szóló jogszabály. 2015. január 1-jétől a minimálbér a korábbi 352 euróról 380 euróra emelkedett, és a legalacsonyabb bruttó órabér 2,184 euró. A szociális, munka- és családügyi minisztérium intézkedése szerint a munkaadók már tavaly novembertől a következő összeggel járulnak hozzá alkalmazottaik étkezési költségeihez: 5-12 órás munkaidő esetében 4,20 euróval, 12-18 órás munkaidő esetében 6,30 euróval, 18 órát meghaladó munkaidő esetében pedig 9,80 euróval. A harmadik fontos munkajogi változás, hogy az egészségvédelmi törvény értelmében annak a munkaadónak, aki első vagy második munkakategóriába tartozó alkalmazottakat foglalkoztat, köteles számukra egészségügyi felügyeletet biztosítani. Ha a munkaadónak nincsenek olyan alkalmazottai, akik ezt az egészségügyi feladatot teljesíthetnék, köteles erről szerződést kötni valamilyen külső szolgáltatóval. Az első munkakategóriába tartoznak azok, akik egészsége a munkavégzés során nincs semmilyen kockázatnak kitéve. A második kategóriába sorolják azokat a munkákat, melyek során ugyan nem feltételezhető egészségkárosodás, de nem lehet kizárni, hogy a szervezet negatívan fog reagálni a nagyobb megterhelésre és a környezetre (például hosszabb ideig sugárzásnak vannak kitéve).

Virtuális pénztárgép

A regisztrációs pénztárgépről szóló törvénymódosítás értelmében bővült azon szolgáltatások köre, amelyek esetében regisztrációs pénztárgéppel kell nyilvántartani a bevételeket.

Ez a kötelezettség ezentúl vonatkozik például a taxisokra, a motorkerékpárok értékesítőire, karbantartóira és javítóműhelyekre, a szállodákra és turistaszállásokra, autós kempingekre, táborhelyekre, életbiztosításokra, jogi és tanácsadó szolgáltatásokra, reklámügynökségekre, közvélemény-kutatásokra, állatorvosi szolgáltatásokra, munkaközvetítő ügynökségekre, utazási irodákra, magánnyomozókra, orvosokra, fogorvosokra és más egészségügyi szolgáltatókra stb. Újdonság, hogy a hagyományos kasszán kívül virtuális regisztrációs pénztárgépet is lehet használni. Annak a vállalkozónak, aki a törvénymódosítással bővített szolgáltatások valamelyikét nyújtja, április 1-jéig van ideje beszerezni a pénztárgépet – legkésőbb ettől a dátumtól kell elkezdenie használni.

Az adótörvények közül a legfontosabb változásokat a jövedelemadóról szóló norma tartalmazza, de év elejétől módosultak az adózás rendjéről és az általános forgalmi adóról szóló jogszabályok is. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?