Hogyan lehet ellenállni a nem szűnő kísértésnek? Az édességek vagy a sós finomságok utáni vágyódás enyhítésének a mértékletesség a kulcsa.
Ha támad a nassolási vágy...
Ezek a kínzó vágyakozások nem a gyengeség jelei az ön részéről. Ha olyan, egészségesebb dolgok után vágyódik, mint mondjuk a zabpehely, a teljes őrlésű gabonából készült pékáru vagy a barnacukor, azokkal is kerülhet függőségbe.
Az ételfüggőségben szenvedő embereknek olyan tüneteik léphetnek fel, mint a fejfájás, álmatlanság, ingerlékenység, gyakori hangulatváltozás, depresszió. Enyhíthetnek ezeken a szimptómákon – de csak egy időre – azzal, hogy megeszik azt az ételt, amelyre vágytak.
A leggyakrabban valamilyen fajta szénhidrát a vágy egyáltalán nem titokzatos tárgya. Ezek megváltoztatják az agy kémiai összetételét, emelik a szerotoninszintet, ami jó közérzetet okoz.
Emelje a szerotoninszintjét!
Az ételfüggő személyeknek ténylegesen megbillenhet a neurokémiai és hormonális egyensúlyuk, és az válthatja ki az erős vágyakozást.
Ha úgy véli, hogy szerotonin-elégtelenségben szenved, és annak szintjét növelni kívánja anélkül, hogy mondjuk egy darab mentolos csokoládéhoz vagy egy zacskó chipszhez nyúlna, az alábbi tanácsok közül válogathat:
Fordítson fokozott figyelmet a sikértartalmú (búza, rozs, zab stb.) élelmiszerekre és a tejtermékekre.
Mellőzze az alkoholt.
Kerülje az olyan stimuláló hatású szereket, mint a koffeintartalmú italok, a cigaretta vagy az amfetaminok.
Növelje az erős fényben vagy kifejezetten a napfényben való tartózkodásának idejét napi 1-2 órára.
Végezzen mindennap 60 percnyi, nem túl megerőltető, mérsékelt testedzést. Győződjön meg róla, hogy eleget alszik mélyen, pihentetőn éjjelente.
Bizonyos kiegészítő szerek is segíthetnek, például gingko biloba vagy B6-vitamin.
A test vagy a lélek vágyakozik?
Fontos annak felismerése, hogy az ön vágyódása fiziológiai vagy pszichológiai eredetű-e. Figyelje meg, hogy meghatározhassa, érez-e tényleges éhséget a gyomorban, mikor nagyon megkíván valamit.
A fizikai vágyódást előidézheti a nem elegendő zsírbevitel vagy az alacsony vércukorszint.
Sok ember számára a délután közepén fellépő, valamilyen rágcsálnivaló utáni vágy csupán annak a jele, hogy a test jelzi: rég volt már az ebéd, és megint enni kell. Egy kis gyümölcs, joghurt, dió, mogyoró visszaállíthatja a megfelelő vércukorszintet, és megakadályozhatja, hogy a vágy tárgyát – a nassolnivalót – elővegyék a fiókból.
Az érzelmek szintén jelentős szerepet játszanak a vágyódásban. A stresszhelyzet, a frusztráció, a magányosság érzése kiválthatja az egyes élelmiszerek iránti kínzó vágyat. Ezért előbb az érzelmi életet kell – lehetőségekhez képest – rendezni.
Az érzékszervi kiváltók, mint a finom illatok vagy az étel vonzó látványa, szintén olthatatlan vágyat eredményezhetnek. Ha például végigsétál valaki az utcán néhány pizzát kínáló étterem előtt, nagy a valószínűsége, hogy megindul a nyálképződése.
Hogyan birkózzon meg a problémával?
Ha fizikailag nem éhes, az alábbiak ajánlhatók a vágyakozás legyőzésére:
Mosson fogat, öblögessen valamilyen fertőtlenítő szájvízzel. Ugyanis az evés utáni vágy egyik oka a finom íz. Semminek sincs jó íze egy erős szájvízzel való öblögetés után.
Terelje el a figyelmét. Kösse le magát valamivel 45 percre, 1 órára. Aztán ha még mindig vágyik arra az ételre, fogyasszon belőle egy keveset.
Gyakorlatok végzése. Relaxáljon jó mélyeket lélegezve vagy meditáció útján.
Válasszon a vágy tárgya helyett egy egészségesebbet! Ha fagylaltot akar, kanalazzon cukormentes jégkrémet, joghurtot, gyümölcskrémet, vagy fagyasszon le több light joghurtot. Felolvasztáskor megtartja az állagát.
Hallgasson a vágy szavára másképpen! Ha valami sósat akar, biztosan sóra van szüksége. Sózza meg inkább a szokásos napi ételét egy kicsit jobban, ahelyett hogy sós rágcsálnivaló után nyúlna.
Ha tudja, milyen helyzetek „veszélyesek” az ön számára, lehetőleg kerülje azokat. Ilyen a vendégség, a baráti társaság, a cukrászda, a fogadás „asztal körüli része”, stb.
Igyon legalább 2 liter vizet naponta. Gyakran az éhség a szomjúságot jelzi.
Azért engedjen olykor a gyengeségének is. Mert az sem egészséges, ha túl ridegen tartja be az előírásokat. Ha nincs orvosi tiltás egy kedvenc nassolnivalóval szemben, olykor megengedhet egy kis lazaságot. Ha 80%-ban helyesen étkezik, addig „játszhat” a fennmaradó 20%-kal.
Gondoljon úgy a kedvenc ételére, mint egy jutalomra. Például ha befejezte a napi tornáját vagy a munkáját, „jutalmazza meg magát”, de csak kis mennyiséget egyen belőle. Ne gondoljon egy étel utáni vágyakozásra úgy, mint egy negatív dologra. Hiszen a legtöbb embernek bármi megengedett lehet a mértékletesség elvének betartása mellett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.