Rajkai iskola – A magyar anyanyelvű iskoláskorúak mellett az óvodában magyarul jól megtanuló gyermekeket is várják a tanintézménybe. Fotó: szerző
Rajkára kiköltözők dilemmája: Hová járjon iskolába a gyerek?
A helyi óvoda népszerű azon Rajkára költözők körében is, akik nem beszélnek magyarul. Mostanra az iskola első osztályába is négy-öt felvidékről érkező magyar szülők gyermeke jár, ám így is mindössze tizenöt elsős kezdett a hét-nyolcezres faluban, ahol az ott élők többsége szlovák állampolgár, s Pozsonyba hordja gyermekét iskolába.
Az iskola biztonságos működése adott a gyermeklétszámmal, igaz több gyermeket is elbírna a tanintézmény – mondta a Győri Új Szó kérdésére Kiss Vince rajkai polgármester. Hozzátette, tavaly ősszel tizenöt elsőssel indult a tanév, közül négy-öt magyar ajkú volt, aki korábban Felvidékről költözött a faluba szüleivel. Korábban évente csak egy-két ilyen gyermeket regisztráltak a tanintézményben.
Az a sajátságos helyzet állt elő ugyanis Rajkán, hogy a település lakosságszáma ugyan évről-évre gyarapszik – a Belügyminisztérium statisztikái szerint hivatalosan 2016-ban 2941-en lakták, addigra ez a szám 2021-re 6111-re nőtt (ők a bejelentkezettek, ennél valójában többen laknak a faluban, javarészt Szlovákiából kiköltözők) – az iskola diáklétszámában ez nem érződik. A Pozsonyba ingázók nagy része ugyanis ottani tanintézménybe hordja gyermekét. „Jó lenne, ha minél több magyar anyanyelvű család a rajkai iskolát választaná. Igaz, vannak, aki Pozsonyba a Duna utcai magyar tannyelvű alapiskolába hordják gyermeküket. Azokat a szlovák anyanyelvű, Rajkán élők gyermekeit is szívesen látnánk, akik jól megtanultak az óvodában magyarul” – jelezte Kiss Vince.
S ha már óvoda: mostanra a rajkai oviban a gyerekek fele szlovák állampolgár. „Nincs külön szlovák nyelvű csoport, erre ugyanis nincs törvényi lehetőség, mert nem nemzetiséginek minősülnek” – mondta a polgármester.
S lássuk a Rajkára költöző, Pozsonyba ingázók dilemmáit az iskola- és óvodaválasztás kapcsán. Sok ingázó covid idején a határszigorításkor kénytelen volt bejelentkezni Rajkára, pozsonyi lakcím híján viszont már nehezebb a szlovák főváros iskoláiban és óvodáiban helyet találni gyermekeiknek. A kiköltözők többsége egymás közt óvoda esetében a rajkait ajánlja, egyrészt mert gyermekük magyarul is megtanul (ha eddig nem tudott), másrészt helybe azért könnyebb hordani a picit. Ráadásul ingyen van, míg Pozsonyban legtöbbjüknek fizetni kell, ha nincs ottani lakcímkártyájuk.
Iskola esetében már nem ennyire egyértelmű a helyzet a kiköltözőknél: akik egyáltalán nem beszélnek magyarul, s naponta járnak pozsonyi munkahelyükre, azok viszik a gyermeküket egy ottani iskolába. Több okból: a szülők nem tudnának az itteni tanárokkal kommunikálni, ráadásul szeretnék, ha a gyermekük megtanulná rendesen az anyanyelvét – a szlovákot. Olyan szülő is akad, aki azt reméli, néhány év múlva a szlovák nyelvű oktatás is elindulhat Rajkán.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.