Kép: Facebook/Csollány Szilveszter
Ez menthetné meg Csollány életét?
Ha valakinek visszafordíthatatlanul károsodik a tüdeje, annak a szervátültetés jelenti az egyetlen esélyt a túlélésre. A tüdőt súlyosan roncsoló Covid-19 miatt is végeztek már transzplantációt, Magyarországon is, a dolgot azonban nagyban megnehezíti, hogy messze nincs elegendő donorszerv, és emiatt átlagosan fél év a várakozási idő.
A hivatalos várólista szerint tizenhatan várnak jelenleg tüdőátültetésre Magyarországon, ketten azonban aktuálisan nincsenek olyan állapotban, hogy transzplantálhatók lennének – írja a növekedes.hu. A nyolc országot, köztük Magyarországos és Szlovákiát is magába foglaló Eurotransplant régióban összesen körülbelül 600 beteget tartanak nyilván tüdőátültetésre, köztük olyanokat, akik a koronavírus-fertőzés következtében kerültek kritikus állapotba.
A világban több tucat tüdőátültetést végeztek koronavírus-fertőzötteknél, Magyarországon eddig egyetlen egyet.
2021 májusában egy 41 éves férfi életét mentették meg ilyen beavatkozással. A férfi márciusban került be az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Intenzív Osztályára, ahol 40 napig volt műtüdőn. A fertőzés következtében már nem lehetett levenni a gépről, olyan mértékben roncsolódott a tüdeje, hogy felkerült a sürgősségi várólistára.
Amíg egy beteg a listán van, az orvosi team folyamatosan nyomon követi az állapotát, és az aktuális értékeknek megfelelően változtatják a szükséges kezeléseket. A legtöbben otthonukban töltik a várakozási időt, de aki olyan rossz állapotban van, hogy már nem bocsájtható otthonába, a műtétet kórházban kell kivárnia. Ez lehet a helyzet a Covid-19 miatt tüdőátültetésre szoruló páciensekkel, köztük az olimpiai bajnok tornász Csollány Szilveszterrel is – véli a szakportál.
Attól kezdve, hogy valaki felkerül a transzplantációs listára, szerencsés esetben néhány nap alatt új tüdőt kaphat, de sokkal jellemzőbb, hogy erre hónapokat kell várnia.
Átlagosan fél éves a várakozási idő, ami nagyban attól függ, hogy sikerül-e vércsoport-kompatibilis és méretben megfelelő tüdőt találni. Hosszabb várakozási idő többnyire a ritkább vércsoportú és szokatlanabb testalkatú betegeknél fordulhat elő. Sokak szerint az egész folyamatban ennek az időszaknak a megélése a legnehezebb. Az ok pedig nem más, mint hogy óriási a szervhiány, és ezt a koronavírus-járvány tovább súlyosbította.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.