Az EEMI szerint a kórházak felkészültek a menekültekre, Győrben is láttak már el beteget

menekültek
Győr |

A határ menti kórházak felkészültek, a menekültek egészségügyi intézményi elhelyezését az Országos Kórházi Főigazgatóság jelöli ki: közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma az MTI-vel. 

Néhány nappal ezelőtt írtunk arról a bizonytalanságról, amely leginkább a háziorvosok körében érhető tetten: Milyen (biztosítási) szabályok mentén kell ellátniuk az Ukrajnából érkezőket, ha hozzájuk fordulnak segítségért? Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közleményt adott ki a témában, leszögezi, hogy a kormány biztosítja a menekültek egészségügyi és kórházi ellátását is, ha szükséges.  

Magyarország járványügyi biztonságának fenntartásáért a menekültek fogadásakor a járványügyi szempontok figyelembevételével járnak el. Minden, Magyarországra belépő menedékkérőn lázmérést végeznek, ellenőrzik, hogy érvényes-e a koronavírus elleni védőoltásról szóló igazolványa, és fertőzés gyanújának fennállása esetén gyorstesztet végeznek. Ha a menedékes oltatlan vagy utolsó oltása régi, felajánlják neki a védőoltást. Amennyiben a menedékes lázas, hasmenéses panaszai vagy egyéb fertőző betegségre utaló tünetei vannak, helyszíni kislabort végeznek és elkülönítik a biztos diagnózisig. Fertőző betegség esetén a közvetlen kontaktokat is elkülönítik. 

Egészségügyi csapatokat állítottak fel Vásárosnaményban, Fehérgyarmaton és Tarpán, amelyek 24 órás szolgálatot teljesítenek és segítik a regisztrációs pontok munkáját. Az egészségügyi pontok számát szükség szerint bővítik.  

A határ menti kórházak felkészültek, és szükség esetén a menekültek egészségügyi intézményi elhelyezésekor - az alapbetegségüktől függően - az intézményeket az Országos Kórházi Főigazgatóság jelöli ki. Folyamatban lévő terápiás beavatkozásokat - amennyiben a menedékes jelzi - a beteg általános állapotától és az orvosi szükségességtől függően folytatnak, erről a helyszínen dolgozó orvosok döntenek. 

Mobilgyógyszertárakból biztosítják minden betegnek a rendszeresen szedett életmentő gyógyszereit. Amennyiben antibiotikum, fájdalom- és lázcsillapító szükséges, azokat az állami egészségügyi tartalékból adják, és biztosított a menekülteknek kijelölt tartózkodási helyen az orvosi és gyógyszerellátottság. (Ez volt az egyik alapkérdés, amelyet a magyar háziorvosok egymás között is beszéltek.)   

Győrben is volt már példa arra, hogy egy menekült kórházi ellátásra szorult. A polgármester bejegyzése szerint legalábbis „egy kisgyermek kórházi ambuláns ellátása is megtörtént a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban”. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?