Számítógépek a múzeumban – furcsán hangzik, de a modern kor vívmányának tartott, bár sokak számára még ma is idegen számítógépek között is vannak már múzeumi darabok.
Veterán PC-k a Füleki Múzeumban
Nálunk a nyolcvanas évektől terjedtek el a személyi számítógépek vagy PC-k, de igazából napjainkban jutottunk el oda, hogy a háztartások többségében az automata mosógép és a mikrohullámú sütő mellett a számítógépnek is helyet szorítanak egy sarokban, s már a teljes szervezettségű alapiskolák többsége is többé-kevésbé megfelelő műszakilag ellátottsággal és internet-hozzáféréssel büszkélkedhet.
A füleki gimnáziumban 1998-tól a Pro Futuro Polgári Társulásnak köszönhetően használhatják a diákok az internet-hozzáférést is biztosító informatikai szaktantermet, amely 2000-től még egy teremmel bővült a Sulinet program keretében. 2000-től minden évben nyílik informatikai osztály a gimnáziumban, ahol a diákok emelt óraszámban tanulják a számítástechnika alapjait. Nem véletlen, hogy az Infoprog nevű számítástechnikai verseny gondolata is itt született meg Molnár László és Tomolya Róbert informatika szakos tanárok és a Pro Futuro Polgári Társulás tagjai fejében. A Kárpát-medencei középiskolák diákjait bekapcsoló nemzetközi versenyt épp e hónap elején rendezték meg nyolcadszor.
Tomolya Róbert szerint a mai diákok már nem is ismerik a „régi” gépeket, ezért született az ötlet, hogy kiállítást kellene rendezni, ahol végigvonultatnák a számítógépek generációit a „veteránoktól” kezdve a legmodernebb darabokig.
„Eredetileg a tanári vénám vezérelt. Arra gondoltam, milyen jó lenne az órán bemutatni a kezdetlegesebb gépeket is, szétszedni, belenézni, hadd lássák a diákok, honnan indult az a technika, amelyet ma használnak. Elkezdtem kutatni, gyűjteni a régebbi darabokat, s végül annyi gépet sikerült szereznünk, hogy arra gondoltunk, kiállítást is rendezhetnénk belőlük” – meséli Tomolya Róbert.
A június folyamán megnyíló kiállítás első állomása a füleki Városi Múzeum Galériája lesz. Azért első, mert a szervezők egy vándorkiállításban is gondolkodnak. Ezenkívül terveznek egy állandó kiállítást is a Füleki Múzeumban azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a gimnázium informatikai osztályát látogató diákjai számára az oktatás keretében is bármikor bemutathassák a számítógépek fejlődését. Természetesen a kiállítás nemcsak nekik szól, hanem az alapiskolás tanulóknak is, továbbá azoknak, akiket a hetvenes-nyolcvanas években „megcsapott az informatika szele”, és egy kicsit nosztalgiázni szeretnének. A kiállítás tájékoztató jellegű lesz. A gépeket nemcsak „dobozolva” mutatják be, hanem a régi merevlemezt, CD-meghajtót, hardver-elemeket szétszedve és működés közben is megtekinthetik az érdeklődők.
Tomolya Róbert elmondta, hogy a kiállítás anyagának gyűjtésében és összeállításában Kovács Győző, a budapesti Neumann János Számítógép Társaság tiszteletbeli elnöke segít, a szervezésben pedig a füleki Városi Múzeum. A kiállítás azonban még mindig bővíthető, így a rendezők szívesen várják azok jelentkezését, akik régi, 8 bites számítógépeket (Commodore 64, Commodore Plus, Atari, Sinclair, IBM PC stb.), mechanikus számológépeket vagy még régebbi típusú, szalagos gépeket tudnának kölcsönözni vagy ajándékozni. A szervezők cégek jelentkezését is várják, az elszállításról gondoskodnak. Jelentkezni Tomolya Róbertnél lehet a következő telefonszámon: 0907/322 975, illetve e-mailben: [email protected].
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.