<p>A gazdasági kérdések esetében a most formálódó jobboldali kormány pártjai között a gazdasági elemzők szerint nem várható nagyobb vita. Mindannyian megegyeznek abban, hogy véget kell vetni az előző kabinet pénzszóró és korrupt politikájának, aminek az eléréséhez készek a kompromisszumokra.</p>
Véget vetnek a pénzszórásnak
A pártok választási programjait vizsgálva szinte egészen biztos, hogy az új kormány liberalizálja a munkapiacot, megerősíti a 2. nyugdíjpillért, konszolidálja az államháztartást és egyszerűsíti a járulékrendszert.
Adók és eladósodás
Az SaS és a KDH már korábban jelezték, hogy olyan alkotmánytörvényt szeretnének elfogadtatni, amellyel gátat vetnének az ország további eladósodottságának, az SDKÚ és a Híd pedig kiadási plafont határozna meg a minisztériumok számára. Az egyik legnagyobb bizonytalansági tényezőnek az SaS által preferált járulékbónusz számít, ami a párt egyik legfontosabb célkitűzésének számít, miközben a többi jobboldali párt nem feltétlenül ért vele egyet. Richard Sulík, az SaS elnöke, aki szívesen ülne a pénzügyminiszteri bársonyszékbe, ezzel kapcsolatban tegnap úgy nyilatkozott, hogy a járulékrendszer radikális reformja a koalíciós tárgyalások során számukra a legfontosabb kérdés lesz ugyan, ám hajlandók kompromisszumot kötni.
Javuló vállalkozói közeg
A pénzpiac számára kedvező választási eredményeknek köszönhetően újra javulhat a szlovák államkötvények megítélése is. A voksolás előtt több hazai bank is óvta a befektetőket a szlovák állampapírok vásárlásától, arra hivatkozva, hogy a kormány felelőtlen gazdálkodása miatt a jövőben drágábban vehet fel hitelt az államháztartási hiány fedezésére. Az állam által kibocsátott értékpapírok a világon mindenhol a biztonságos befektetés jelképei, a befektetett tőkéért és kamatért az állam szavatol. A nagy kérdés persze az, hogy a rendkívül alacsony hozam miatt megéri-e a befektetés, ha az állam drágábban vehet fel kölcsönt, a régebbi államkötvények hozama is csökken, ami miatt ezek elveszítik a vonzerejüket.
„A kérdés már nem az, hogy csökken-e a szlovák állampapírok értéke, hanem az, hogy menynyivel” – nyilatkozta még a választások előtt Markéta Šichtařová, a cseh Next Finance elemzője. A folyamaton szerinte csak egy következetes, az államháztartás hiányát lefaragó gazdaságpolitika fordíthatna. Ez utóbbinak az esélye a szombati választásokat követően jelentő mértékben nőtt, hiszen a formálódó jobboldali kormány pártjai a kampányban a deficit csökkentését és a külföldi beruházók bizalmának a visszaszerzését tartják az egyik legfontosabb céljuknak. „A most formálódó jobboldali koalíció várhatóan következetesebb pénzügyi konszolidációt hajt végre, ami megnyugtathatja a pénzpiacokat” – nyilatkozta Jaromír Šindel, a Citibank közgazdásza. Marián Jusko, a Munkáltatók Országos Szövetségének (RÚZ) az elnöke szerint az új kormány javít a vállalkozói környezeten is, ami a beruházások növekedéséhez vezethet. Az is várható, hogy mérséklődnek a vállalkozók vállára rakott adminisztratív terhek is.
Vonzóbbá válhat az ország
A Gazdasági Elemzők Klubja szerint, ha az új kormány nem faragja le a kiadásokat, az állami költségvetés hiánya idén elérheti akár a bruttó hazai termék 7,4 százalékát is, miközben az idei évre szóló költségvetés eredetileg 5,5 százalékos deficittel számolt. A szlovák gazdaság ugyanakkor lassan kezd kilábalni a recesszióból. A pénzügyminisztérium az idei évre már 3,2 százalékos növekedésre számít, a tavalyi 4,7 százalékos visszaesést követően, ami elsősorban a kivitel növekedésével magyarázható. A gazdasági növekedés és a felelősebb állami gazdálkodás jó alapot biztosít a külföldi befektetők számára, hogy pénzüket szlovák államkötvényekben helyezzék el – nyilatkozta Juraj Kotian, az Erste Bank elemzője.
Jöhet a működőtőke
A banki elemző szerint Szlovákia egyedülálló kombinációt nyújt: már bevezettük az eurót, miközben a gazdaságunk is növekedni kezdett. „Ennek köszönhetően a befektetők számára Szlovákia lehet az egyik legattraktívabb ország a régióban” – vallja Kotian. Szlovákia idén 8 milliárd euró értékű államkötvényt szeretne értékesíteni, amire 2004 óta nem volt példa. Egyelőre a Standard & Poors és a Moodys is kedvezően ítéli meg a hitelképességünket. Šindel ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a parlamentben 62 képviselői helyett szerzett Smer mindent megtesz majd azért, hogy gátolja a reformokat. „Fico kemény ellenzék lesz, és kihasználja, hogy a kormánypártoknak meg kell hozniuk a megszorító intézkedéseket, aminek a jövőben megint csak ez utóbbiak ihatják meg a levét” – vallja Šindel. (mi, tasr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.