<p>Szlovákiában, ha meglehetősen mérsékelten is, de 2014 második negyedévében kissé javul a munkaerő-piaci helyzet, különösen a feldolgozóiparban, az agrárágazatban és a kereskedelemben várható új munkaerő felvétele, másrészt az államigazgatásban, a víz- és energiaellátásban, továbbá a vendéglátásban csökken a foglalkoztatottak száma. </p>
Újra több lesz az állás Európában
Pozsony |
A második negyedévben a 10 legfontosabb ágazat közül 6 több munkaerőt vesz fel, mint amennyit elbocsát, meglepetésként már az építőipar is növeli a foglalkoztatást, pedig az ágazat 2009 óta tartós mélyrepülésben van – derül ki a Manpower munkaerő-piaci társaság átfogó felméréséből. Összességében az áprilistól kezdődő negyedévben a munkapiac nettó indexe +2 százalék lesz (az első negyedévben még -2 volt), a társaság 750 munkaadó adatait összegezte. A munkapiac nettó indexe a következő elemekből áll össze: a megkérdezett cégek, intézmények 9%-a új alkalmazottakkal számol, 7% szerint náluk sor kerül elbocsátásokra, a fennmaradó hányad szerint nem változik a helyzet. Vagyis összességében a munkahelyteremtők és a leépítők egyenlege +2%, ami nem jelenti azt, hogy az állások száma 2 százalékkal nő, hiszen a felmérés csak a várakozásokat tükrözi – mondta tegnap Jaroslava Rezlerová, a Manpower cseh és szlovák vezérigazgatója. Ami a regionális lebontást illeti, Nyugat-Szlovákiában és Pozsonyban a legjobb (+5, ill. +3), Közép-Szlovákiában pedig a legrosszabb (-3) a helyzet. A nemzetközi felmérésből kiderül, hogy Csehországban a munkapiac nettó indexe -2 százalék, azaz nyugati szomszédunknál a munkahelyteremtők száma nem éri el az elbocsátók számát, Magyarországé pedig +3. Optimizmusra ad okot, hogy az amerikai gyökerű Manpower a világ 42 országában végzett átfogó, a munkapiac alakulásával kapcsolatos felméréséből az derül ki, hogy 38 országban a cégek már inkább a munkahelyek bővítésében gondolkodnak, s ez még a válság által különösen sújtott Görögországra, Portugáliára és Spanyolországra is vonatkozik. A legfontosabb kereskedelmi partnereink közül Németország és Lengyelország idevágó mutatója +7, Ausztriáé pedig +4 százalék.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.