Újra állásokat teremt a lendület

Pozsony/Budapest/Brüsszel |

<p>A 2009-es, 4,8 százalékos visszaesést követően tavaly már 4 százalékos gazdasági növekedést mért a statisztikai hivatal, az év folyamán azonban fokozatosan lassult a növekedési ütem, idén az elemzők pedig 3,4 és 3,5% közötti bővüléssel számolnak. Európai összehasonlításban még mindig a legdinamikusabban növekvő országok közé tartozunk.</p>

Szlovákia is a fékre lépett 2010 utolsó három hónapjában, legalábbis erre lehet következtetni a statisztikai hivatal tegnapi jelentéséből. Az adatok szerint 2010 egészében Szlovákia bruttó hazai összterméke (GDP) 4%-kal gyarapodott, azaz nem sikerült ledolgozni a 2009-es 4,8 százalékos visszaesést, vagyis csupán az év első negyedében érjük el újra a 2008 harmadik negyedévének csúcsszintjét.

Kissé lefékeztünk
Az utolsó negyedévben az átlagtól jelentősen elmaradt a gazdaság növekedési üteme: a bruttó hazai össztermék 17,019 milliárd eurót tett ki, ez pedig 3,5%-os bővülést jelent. Tavaly egész évben lassult a gyarapodás üteme. Az első negyedévben regisztrált 4,7%-os ugrást követően április és június között már csak 4,2%-os, a következő három hónapban pedig 3,8 százalékos növekedést regisztráltak.
„A tavalyi utolsó negyedévben tapasztalt lassulás nem lepte meg az elemzőket. 2009-ben ugyanis az első háromnegyed évben jelentősebb volt a gazdasági visszaesés, 2010-ben így ehhez képest nagyobb növekedést mérhettek az év első kilenc hónapjában, mint az utolsó negyedévben“ - nyilatkozta Eva Sadovská, a Postabank elemzője. A statisztikai hivatal tegnap egyelőre csak a gyorsjelentést tette közzé, vagyis a részletekre még várnunk kell, Sadovská szerint azonban már most elmondható, hogy a gazdasági növekedés fő hajtóereje az utolsó negyedévben is a külföldi kereslet volt. „A javulás elsősorban az egyre dinamikusabb német növekedéssel magyarázható, amely a leggyorsabbnak számít a német újraegyesítés óta. A hazai ipari termelésnek ennek köszönhetően mára sikerült feltornásznia magát a gazdasági válság előtti szintekre“ - nyilatkozta Eduard Hagara, az ING Bank elemzője. Tavaly az új ipari megrendelések értéke meghaladta a 34 milliárd eurót, ami egyenesen 26,6%-kal több a válság által sújtott 2009-es szintnél.

Nőtt a foglalkoztatottság
A hazai kereslet ugyanakkor egyelőre nem sokat segít a szlovák gazdaságon, mivel a magas munkanélküliség továbbra is visszafogja a fogyasztást. Szlovákiában a tavalyi utolsó negyedévben 2,172 millió ember dolgozott. 2009 hasonló időszakához képest így alig 0,5%-kal nőtt a foglalkoztatottság. Ez azonban már jobb eredmény az egy évvel korábbihoz képest, hiszen 2009-ben még 4%-kal csökkent a foglalkoztatottak száma. Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője szerint a hazai cégeknek nyújtott banki kölcsönök egyre nagyobb száma már arra utalhat, hogy lassan a hazai cégek beruházási kedve, és így a hazai kereslet is nőhet.
A hazai bankok idén döntően 4% alatti növekedésre számítanak, Sadovská további lassulást, konkrétan mintegy 3,5%-os növekedést jósol. „Mindez elsősorban a kormány megszorító intézkedéseivel magyarázható, amelyekkel az államháztartás hiányát szeretné csökkenteni. A szlovák gazdaság motorja idén is a külföldi kereslet lesz“ - magyarázza a Postabank elemzője. A húzóágazatnak továbbra is az ipar számít, ám lassan kezd magához térni a kereskedelem és a szolgáltatás ágazata is. Mária Valachyová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője a rizikók között a kormány megszorító csomagja által kiváltott keresletcsökkenést említi, ami az eurózóna országaiban tapasztaltnál nagyobb lassulást eredményezhet. „Ennek ellenére 2011-ben is az Európai Unió egyik legdinamikusabb gazdaságát mondhatjuk magunkénak - bizakodott Vladimír Vaňo, a Volksbank elemzője.

Uniós mutatók
A magyar GDP 0,2%-kal nőtt 2010 negyedik negyedévében a harmadik negyedévhez képest, míg az egész évet nézve a gazdaság teljesítménye 1,2 százalékkal haladta meg az előző évit - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal gyorsbecsléséből. A negyedik negyedévben 2%-kal nőtt a GDP az egy évvel korábbihoz képest. Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője 2011-re 2,8%-os gazdasági növekedést vár. Csehország 2010 utolsó 3 hónapjában 2,9%-kal növekedett 2009 végéhez képest, éves szinten pedig 2,3%-kal (2009-ven még 4%-ot tett ki a zuhanás) - idén a tavalyihoz hasonló növekedési ütemet prognosztizálnak. Lengyelország pedig - amelyiket elkerülte a világválság - tavaly 3,8%-kal gyarapodott, 2011-ben pedig legalább 4%-os növekedést vár a lengyel nemzeti bank. Románia továbbra is lejtőn van: a GDP 1,2%-kal csökkent tavaly az előző évhez képest, bár a szakértők eredetileg 2%-os hanyatlást prognosztizáltak. Egybevetésül: román GDP 7,1 százalékkal csökkent 2009-ben. Az unió motorja, Németország tavaly ragyogóan teljesített: 2010 utolsó negyedében 4%-ra gyorsult fel 2009 végéhez képest, éves szinten pedig 3,6% a növekmény, ami 1990 óta nem tapasztalt tempónak számít.

Az euróövezet összesített hazai terméke (GDP) 0,3%-kal nőtt tavaly az utolsó negyedévben az előző negyedévhez képest - közölte tegnap az Eurostat. Az időközben Észtországgal bővült zóna éves növekedése elmaradt a várakozásoktól, a GDP 2%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, az unió egészében a növekedés negyedéves szinten 0,2%, éves alapon 2,1% volt. (mi, SITA, ČTK, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?