<p>A Mexikói-öbölbeli olajkatasztrófáért felelős Tony Hayward távozása a BP vezérigazgatói székéből csak az első lépés a kedden rekordösszegű második negyedéves veszteséget jelentő vállalat számára a hírnevének helyreállítása felé vezető úton.</p>
Tony Hayward távozása csak a BP első lépése
Elemzői vélemények szerint a BP-nek "katarzisra" és a változás látható jelére van szüksége, az 53 éves vezérigazgató távozása azonban önmagában nem elég. Hayward ugyan sok szempontból hatékony vezető volt, mégis jól teszi, hogy megválik posztjától - vélekedik szerkesztőségi cikkében a The Financial Times.
A lap úgy véli, a szakembernek kell magára vállalnia a Deepwater Horizon április 20-i robbanása után történtekkel járó felelősséget. A katasztrófa számos hiányosságra mutatott rá, leginkább arra, hogy vezérigazgatóként Hayward nem tett eleget a biztonságért. A geológus végzettségű szakember három éve - két jelentősebb katasztrófa után - a fúrások biztonságának jelentős fokozásáról szóló ígérettel vette át a vállalat vezetését, a megvalósítás azonban akadozott.
Bírálók a robbanás utáni helyzet kezelésében is hibákat láttak, Hayward a katasztrófát követő nyilatkozataival próbálta kisebbíteni a történtek horderejét. Emiatt személye hamar gyűlöltté vált az Egyesült Államokban, és a vállalat megítélése is tovább romlott, amikor kiderült: a BP nem rendelkezik az elhárításhoz szükséges felszerelésekkel.
A nagy múltú cég sorsa bizonytalanná vált az Egyesült Államokban, pedig jövője szempontjából az amerikai jelenlét létfontosságú. Igaz, a csődöt elkerülték, és függetlenségük sem került veszélybe, de milliárdos leépítési akciókba kellett bocsátkozniuk, hogy fedezni tudják a történelem egyik legkomolyabb környezetszennyezésének elhárítási költségeit.
Hayward Oroszországban kap munkát, a BP ottani vegyesvállalatának igazgatótanácsába ül be. A térségben jó kapcsolatokat ápol, távozása bizonyára nyugtatólag hat majd az Egyesült Államokra.
A vezérigazgatói széket - a BP történetében első külföldiként - az amerikai Bob Dudley foglalja el. Szakértők szerint nem várható, hogy kinevezése révén a vállalat helyzete jelentősen javulna Amerikában, Dudley azonban a külvilág számára jóval népszerűbb, mint Hayward, akinek viszont a részvényesek körében jelentős a támogatottsága.
Az 54 éves Dudley - a BP oroszországi vegyesvállalatának korábbi vezetője - Mississippiben, a katasztrófa sújtotta államok egyikében nevelkedett, és mint mondja, tisztában van a szennyeződés jelentőségével. Vezérigazgatóként azonban nehéz feladatokkal kell megbirkóznia.
Először is meg kell szüntetnie a szivárgást, és irányításával meg kell tisztítani az olajtól a tengert és a partokat. Ezt követően eleget kell tennie a kártérítési követeléseknek anélkül, hogy a költségek elszabadulnának az ellenőrzés alól. Új vezérigazgatóként stabilizálnia kell a BP pénzügyi pozícióit, ehhez minden bizonnyal újabb eladásokra és bankkölcsönökre lesz szükség.
Dudleynak az amerikai hatóságokkal együttműködve meg kell határoznia a katasztrófa okát, amely még mindig nem ismert pontosan. Elődjétől eltérően reformokat kell véghezvinnie a BP fúrási gyakorlatában, hogy bizonyossá váljon, hasonló katasztrófa nem történhet meg még egyszer. Feladatai közé tartozik továbbá a vállalat hírének javítása az Egyesült Államokban, és mindenütt ahol a BP jelen van. Végül pedig a céget a növekedési pályára visszaállító új stratégiát kell kialakítania.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.