Tolvajparadicsom lakótelepek

Küszöbön a nyári szabadságolás ideje, amikor az elnéptelenedő lakótelepek a tolvajok paradicsomává válnak. Lakásunkat azonban más katasztrófa is érheti: tűz, egy elrepedt főnyomócső is hatalmas károkat okozhat, így mielőtt elutaznánk, érdemes megkötni a biztosítást.

Manapság már a rendőrséget is megbízhatjuk lakásunk védelmévelPavol Funtál felvételeManapság a biztosítók széles skálájából válogathatunk, ha a háztartásunkat szeretnénk biztonságban tudni. Választásunk előtt azonban fel kellene mérnünk, hogy mit is szeretnénk bebiztosítani. A szakemberek szerint nem érdemes takarékoskodni a biztosításon. Ha alacsonyabb összegre kötünk szerződést, később emiatt nagyobb kárunk lehet, mintha havonta nagyobb összeget fizetünk a biztosítótársaságnak. Manapság már szinte mindent bebiztosíthatunk a lakásunkban, az értékes aranytárgyaktól kezdve, a bútorokon és elektronikai cikkeken keresztül egészen a drága ruhákig.

A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a lakást mindenképp megéri bebiztosítani, más kérdés persze, hogy ha sor kerül a kárestre, akkor a biztosítók nem egy esetben mindent megtesznek azért, hogy a lehető legalacsonyabb összeget kelljen nekik kifizetniük, ráadásul a pénz átutalására is sokáig kell várakoznunk. Mielőtt a biztosítóhoz fordulnánk, érdemes felmérni, hogy mi is az, ami a lakásunkban kárt tehet (természeti csapások, lopás stb.). Ha megvan a lista, akkor először is meg kell tudnunk, hogy mely biztosítók nyújtanak számunkra megfelelő szolgáltatásokat. Semmiképp sem érdemes olyasmikért fizetni, ami esetleg nem is veszélyezteti a lakásunkat. Ha kiválasztottuk a megfelelő biztosító számunkra megfelelő biztosítási csomagját, akkor nem marad más hátra, mint a bebiztosított vagyontárgyak értékének a meghatározása. Minderre azért van szükség, hogy kiszámíthassuk a biztosítási díjat. Az értékek felmérésénél nem érdemes csalni, vagyis olcsóbbnak feltüntetni az egyes tárgyakat, mint amilyenek valójában. ĺgy ugyan kevesebbet fizetnénk a biztosítónak, ám ugyanígy kevesebbet fog fizetni a biztosító is, ha sor kerül a káresetre. A biztosítást általában évente fizetjük be. Ennél ugyan rövidebb fizetési határidőket is meg lehet szabni, ez azonban drágább, mint ha egy összegben fizetünk.

Nem mindent lehet azonban bebiztosítani. Egyes biztosítóintézeteknél így nem fizetnek gépek vagy elektronikai cikkek műszaki meghibásodásáért. Beázás ellen sem lehet biztosítást kötni. Ebben az esetben a biztosító csak akkor fizet, ha egy mindaddig kifogástalan állapotban lévő házba a megrongálódást követően csurgott be az esővíz. Nem köthetünk biztosítást azokra a tárgyakra sem, amelyek a panelházak közös helyiségeiben vannak. Néhány biztosítónak meg van szabva a kártérítés felső összege. Mindez elsősorban készpénz vagy bankkönyv lopása esetén érvényes. Ha különösen értékes képeket vagy egyéb műtárgyakat szeretnénk bebiztosítani, akkor a biztosító egyénileg határozza meg a díjakat. Minél értékesebb tárgyakat biztosítunk, annál jobban kell figyelnünk a lakás vagy ház védelmére is. A biztosítók ilyen esetekben megszabhatják, hogy milyen védelmi rendszert használjunk. Az ajtókra biztonsági zárat kellene szerelnünk, különösen értékes tárgyak esetében azonban a rendőrségre rákapcsolt elektronikus riasztót is kötelességül szabhatják.

Mit tegyünk, ha sor került a káresetre? A legfontosabb természetesen, hogy azonnal kihívjuk a rendőrséget, vagy ha szükséges, a tűzoltókat is. Minél hamarabb kellene tájékoztatnunk a biztosítót is, ennek az elmulasztása vagy akár csak a késés is nem egy esetben alacsonyabb térítéssel jár együtt. Vannak azonban olyan estek is, ahol a késés miatt a biztosító teljesen elutasította a fizetést. A biztosítóban ki kell töltenünk a káresetről szóló jelentést is, amelynek az alapján a biztosító alkalmazottja a helyszínen méri fel a kár mértékét. Lopás, tűzeset vagy nagyobb károk esetén a biztosító azonnal kiküldi az alkalmazottját. Ennek során a kárbiztos pontosan felméri az okozott kárt és megegyeznek a kártérítés módjában is. A kártérítés módja és mértéke az okozott kár mértékétől függ. A polgári Törvénykönyv szerint azonban a biztosítónak 15 napja van arra, hogy fizessen vagy elutasítsa a kártérítést. Ugyanazt a tárgyat ugyan több biztosítónál is bebiztosíthatjuk, mindez azonban fölösleges, hiszen kártérítést ugyanazért az esetért csak az egyiktől vehetünk fel. Nem egy esetben ugyan megpróbálják becsapni a biztosítókat, ennek azonban súlyos büntetőjogi következményei lehetnek. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?