<p>Az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodást (CETA), amelyet az Európai Parlament a napokban hagyott jóvá, a többség pozitívan értékelte, arra hivatkozva, hogy a vámok lebontásának köszönhetően olcsóbb lehet a kivitel. A mezőgazdasági és élelmiszeripari termelők szerint azonban ez egy újabb csapás az ágazatra.</p>
Tiltakozó agrárszektor
A CETA – amely az előzetes hírek szerint idén tavasszal léphet életbe – az egyezmény támogatói szerint a vámok, illetve a gazdasági kapcsolatok további mélyítését hátráltató akadályok lebontása révén elősegítheti a növekedést és a munkahelyteremtést az EU-ban és Kanadában. Az ellenzők szerint ugyanakkor az egyezmény általános deregulációt von maga után, korlátozza a nemzeti kormányok mozgásterét, és több ágazatot is romba dönthet.
A szabadkereskedelmi egyezmény miatt a mezőgazdasági termelők és az élelmiszeripari cégek aggódnak a legjobban, és ezúttal nem csupán a szlovákiai, hanem régiónk összes termelője felemelte hangját a megállapodás ellen. A szlovák, a cseh, a magyar és a lengyel termelők érdekvédelmi szervezetei is azt követelték, hogy a CETA szabályai ne vonatkozzanak az élelmiszeriparra, ám nem jártak sikerrel. „A szabadkereskedelmi egyezmény több kockázattal jár a mezőgazdaság számára, mint amennyi előnyt biztosít. Ráadásul újra a fejünk felett döntöttek, megfosztva bennünket a véleménynyilvánítástól” – nyilatkozta Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője. Szerinte a kanadai élelmiszerek a jövőben dömpingárakon juthatnak el Európába, a hazai termelők így még nehezebb helyzetbe jutnak. „És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a Kanadából behozott élelmiszerek többsége a közép-európai országokban talál majd gazdára, hiszen a nyugat-európai fogyasztók jobban ragaszkodnak a hazai termékekhez” – tette hozzá Daniel Molnár, a Baromfitenyésztők Szlovákiai Szövetségének az igazgatója. „Emiatt újabb munkahelyek szűnhetnek meg a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban” – figyelmeztet Jarmila Halgašová, a Szlovák Élelmiszeripari Kamara (PKS) elnöke, aki szerint a nyugati országok nagyobb állami támogatásai miatt a hazai termelők képtelenek versenyezni nyugati kollégáikkal. Az olcsó behozatal így teljesen padlóra küldheti a hazai termelőket. A kormány nem osztja a mezőgazdasági ágazat képviselőinek az aggodalmait. „Szlovákia elégedett az egyezménnyel, amely tovább bővítheti a kereskedelmi forgalmunkat” – nyilatkozta Maroš Stano, a gazdasági tárca szóvivője. (TASR, SITA, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.