Szlovákia pénzt pumpál az uniós alapba

Pozsony |

<p>Szlovákia 400 millió euróval járul hozzá az Európai Stratégiai Beruházási Alap (EFSI) feltöltéséhez &ndash; jelentette be kedden Peter Kažimír pénzügyminiszter.</p>

„Az EFSI az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker által bejelentett uniós beruházási offenzíva központi eleme, aminek Szlovákia is haszonélvezője lehet” – állítja Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke. Az EFSI a tervek szerint ugyanis 21 milliárd euró közpénz felhasználásával a következő három évben legalább 315 milliárd euró magántőkét mobilizálhat társadalmilag és gazdaságilag egyaránt életképes közlekedési, energia és digitális infrastrukturális, oktatási, egészségügyi, kutatási projektekhez, illetve a kis- és középvállalatok kockázatosnak minősülő, és ezért a bankok által ritkán támogatott beruházásainak finanszírozásához.

Jyrki Katainen, az Európai Bizottság munkahelyteremtésért, növekedésért, beruházásért és versenyképességért felelős alelnöke tegnapi pozsonyi látogatása során elmondta: két héttel ezelőtt uniós szinten is sikerült elvi megállapodásra jutni az EFSI fő paramétereiről. „Az uniós pénzügyminiszterek az erről szóló egyezséget várhatóan már most pénteken elfogadják, a végső szavazásra az Európai Parlamentben pedig a jövő héten kerülhet sor” – tette hozzá Katainen. Ezzel megnyílik az út a beruházási program idén nyárra tervezett megkezdése előtt.

Az EFSI-hez uniós tagállamok és harmadik országok is hozzájárulhatnak készpénzzel vagy garanciákkal. Szlovákia – Németország, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Luxemburg és Lengyelország után – a hetedik olyan uniós tagország, amely úgy döntött, hogy már azelőtt beszáll az alap finanszírozásába, még mielőtt az megkezdte volna a működését. „Pozitív kezdeményezésnek tartjuk a beruházási stratégiát, ezért hozzájárulunk az EFSI feltöltéséhez” – mondta Kažimír.

Katainen szerint az elmúlt időszakban érezhetően nőtt a piaci bizalom az uniós tagországok iránt, javult a pénzügyi stabilitás, és az sem mellékes, hogy sokkal jobb lett az országok és a cégek likviditási helyzete. Pénz tehát van, mégis kevés a beruházás. Erre az egyik legjobb példát épp Szlovákia szolgáltatja, hiszen az ország az elmúlt években az egyik legdinamikusabb gazdasági növekedéssel büszkélkedhetett az Európai Unióban, a beruházások azonban továbbra sem nőttek látványosan. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?