<p>Szlovákiának október 12-ig be kell fizetnie az eurót védő Európai Stabilitási Mechanizmusba (ESM) az első összeget, 264 millió eurót – erről döntött tegnap a kormány. Jövőre és 2014 első felében még további három részletet kell befizetni, ami újabb 396 millió eurót jelent – az utóbbi tételt államkötvények kibocsátásából álljuk.</p>
Sokba kerül nekünk az euró
Pozsony/Brüsszel |
Az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) 80 milliárd euróra rúgó, készpénzben befizetett összegéből ránk 660 millió euró esik, a garanciavállalás terén pedig további 5,786 milliárd euró (az ESM garanciájának felső határa 700 milliárd euró). Az utóbbi összeget csak drámai esetben kell előteremteni, abban az esetben, ha a nagy eurózónás országok roggyannának meg és szorulnának mentőövre. Mint emlékezetes, eddig Görögország, Írország és Portugália szorult pénzügyi mentőövre. Az aktualne.sk hírportál által idézett INESS gazdaságkutató műhely számításai szerint vészhelyzetben Szlovákia minden egyes polgára 1854 euróval járulna hozzá a közös fizetőeszköz, az euró megmentéséhez. Ebben benne van az az összeg is, amit Szlovákia a Nemzetközi Valutaalapon (IMF) keresztül Görögországnak juttatott. Az euró megmentésének terhe éppen akkor zúdul ránk, amikor a Radičová-kormány után a Fico-kabinet is erőteljes takarékossági intézkedéseket hoz meg az államadósság megfékezése érdekében. Jövőre a hazai össztermékhez (GDP) viszonyítva 3% alá kell szorítani az államháztartási hiányt az idei 4,6 százalékról, ami miatt eddig 1,7 milliárd euró értékű takarékossági csomagot fogadtak el, benne a magasabb adókulcsokkal és az ágazati extraadókkal. Az ESM alapjába történő befizetés miatt Pozsony államkötvényeket bocsát ki, magyarán eladósodik. Peter Kažimír pénzügyminiszter szerint „kedvező feltételekkel jutunk új forrásokhoz, napjainkban is nagyon alacsony kamat mellett veszünk fel hiteleket.” A mostani, 264 millió eurós tételt viszont még állítólag önerőből álljuk.Ennek ellenére, a teljes, 660 millió eurós befizetés megdobja az államadósságot – előzetes számítások szerint az adósság eléri majd a bruttó hazai össztermék 52%-át, azaz túllépjük a kritikus szintet. A Radičová-kormány idején a parlament elfogadta a felelős pénzügyi gazdálkodásról szóló alkotmányos törvényt, ennek értelmében a GDP 50 százalékáig kúszhat fel az államadósság, e szint felett automatikusan takarékossági intézkedéseket kell életbe léptetni. Konkrétan, ha túllépnénk az 53%-ot is, akkora kormánytagok fizetését vissza kell vágni, ezért nem véletlen, hogy Kažimír kijelentette „önként nem egyezek abba bele, hogy az adósságállományunk ezt a szintet is elérje.” (TASR, shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 12.12.
Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB
2024. 12.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.