Pénzbevétel helyett inkább perre megy a kormány

Pozsony. A kormány tegnapi ülésén a várakozásoknak megfelelően jóváhagyta a pozsonyi M. R. Štefánik repülőtér privatizálásának leállításáról szóló javaslatot.

A privatizáció véglegesnek tűnő leállítása miatt a pozsonyi repülőtér az eddigi felszálló ágból újra leszállóba kerülhet. A kormány jövőre nem nyújt segítséget, ezért a társaság a pénzhiány miatt azonnali tűzoltásra kényszerül.Pavol Funtál felvételePozsony. A kormány tegnapi ülésén a várakozásoknak megfelelően jóváhagyta a pozsonyi M. R. Štefánik repülőtér privatizálásának leállításáról szóló javaslatot. Mint emlékezetes, a nemzetközi tendert az osztrák-szlovák TwoOne társaság nyerte meg, amelyik a légikikötő 66 százalékáért a beharangozott beruházásokkal együtt mintegy 17 milliárd koronát fizetett volna. Most ettől az összegtől elesik az állam, ráadásul a hoppon maradt konzorcium (Bécsi reptér, Raiffeisen Zentralbank, Penta) két pert is indít Szlovákia ellen. A Fico-kabinet előzetesen nem térképezte fel, milyen következményekkel járhat a magánosítás leállítása, így nem kizárt, hogy a tegnapi döntése több milliárd koronás pénzbüntetés von maga után. Ráadásul a kormány korábban azt ígérte, külföldi beruházó helyett majd az állam segít a repülőtér halaszthatatlan bővítésében. Ehhez képest a 2007-es állami költségvetés tervezete nem számol a légikikötőben tervezett beruházások finanszírozásával. Milan Kajan, a reptér kedden leváltott igazgatója közölte: állami garancia nélkül legfeljebb 2,5 milliárd koronás hitelt tudnak felvenni. A nyári hónapokban már havi 250 ezer, idén pedig várhatóan összesen 2 millió utast fogadó társaság a váratlan pénzhiány ellenére sem állítja le a légikikötő fejlesztését: bővítik a parkoló kapacitását, július végén átadtak egy kb. 200 gépkocsit befogadó parkolót, ami a parkolókapacitást 800-ra növelte, 2008-ban pedig mintegy 200 millió korona ráfordítással 1200 járművet befogadó parkolóház épül. Emellett kb. 3 milliárd korona ráfordítással megnagyobbítják a jelenlegi, egyre szűkösebbnek számító terminált – 2009-re befogadóképessége évi 4,5 millió utasra nő.

A tavaly még veszteséges, idén viszont már az első félévben közel 40 millió korona adózás utáni nyereséget elkönyvelő légikikötőből 13 társaság (ebből három fapados, mégpedig a SkyEurope, az easyJet és a Ryanair) Európa, Afrika és a Közel-Kelet 70 városába indít rendszeres járatot. A legnagyobb forgalmat a szlovákiai illetőségűnek számító SkyEurope bonyolítja le (2006 első felében az összesített forgalomból több mint 50 százalékot hasított ki), majd a Ryanair következik a sorban 25 százalékkal, a Slovak Airlines, az easyJet és a cseh ČSA részesedése pedig 5 százalék feletti. A Štefánik repülőtérről jövőre a magyar Wizzair fapados légitársaság is indíthatja járatait. (t, P, S, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?