<p>11,5 millió titkos dokumentum szivárgott ki offshore cégekről egy panamai ügyvédi irodától. Ilyen méretű kiszivárogtatásra eddig nem volt példa, a Panama-iratok néven ismertté vált kiszivárogtatásból így világméretű botrány lehet. Az érintettek között van az orosz, a kínai, az ukrán elnök, a brit miniszterelnök, de a botránynak szlovák és magyar szereplői is vannak.</p>
Panamázik az egész világ
Az iratokat, amelyekben 215 ezer offshore cégről szerepelnek adatok, a német Süddeutsche Zeitung napilap szerezte meg, feldolgozásukban pedig az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) szervezet is részt vett: 76 ország több mint 370 újságírója dolgozott rajta. Az ügyvédi iroda, ahonnan kikerültek az anyagok, a Mossack Fonseca, a világ legnagyobb offshore-szolgáltató cégeinek egyike, amely abban segített ügyfeleinek, hogy minél hatékonyabban eltüntethessék vagyonukat. A 202 országot érintő dokumentumokból kiderül, az orosz elnök, Vlagyimir Putyin üzlettársai jelentős, de rejtett befolyást szereztek az orosz médiában és az autóiparban. Putyinon kívül a kínai elnök Hszi CsinPing családjához köthető cégek is szerepelnek az iratokban, de Petro Porosenko ukrán elnökről is kiderült, hogy vannak offshore-érdekeltségei, és David Cameron brit miniszterelnök elhunyt apjának offshoreügyleteiről is új részleteket fedeztek fel. A dolog szépséghibája: mindhárman a korrupcióellenes harc éllovasának számítanak saját hazájukban.
Szlovák és cseh szál
A kiszivárogtatás Szlovákiát sem kerüli el. Az investigace.cz portál szerint a most kirobbant botrányban érintett Jana Lutken is. Lutken neve Szlovákiában legutóbb az első Ficokabinet egyik legnagyobb botrányával kapcsolatban merült fel, amikor egy bizonytalan hátterű cég, az Interblue Group 2008-ban 47 millió eurót nyert az emissziós kvótákkal kapcsolatos üzleten azzal, hogy az állam áron alul adta el neki a kvótákat. Lutken az Interblue Group ügyvezető igazgatója volt.
A Mossack Fonseca egyik részlege pénzmosássalisfoglalkozott,ésittlép be egy újabb szlovák szál. Cseh források szerint a társaság európai ügyfeleinek ezt a 2007-ben Pozsonyban bejegyzett Latem Trading Kft. biztosította. A szlovák cégjegyzékben csak egy ilyen nevű társaság szerepel, székhelye a pozsonyi Šulek utcában van, és egyetlen tulajdonosa a holland Poelen Holding. Ügyvezető igazgatója a szintén holland Gustaaf David Poelen. A cég papíron alig mutatott ki valamilyen tevékenységet, a most feltárt dokumentumok szerint azonban a Mossack Fonseca a pénzmosásért 10 százalékos díjat számlázott. Csehország esetében jóval hosszabb a felsorolás. Eddig 283 olyan névre derítettek fényt, amely Csehországhoz köthető. Közöttük van például a leggazdagabb cseh, Petr Kellner, de az energetikai ágazatban vállalkozó Daniel Křetínský is.
Érintett a királyi család
Werner Faymann osztrák kancellár szerint szigorúan fel kell tárni a panamai offshore cégekkel kapcsolatos ügy hátterét, Francois Hollande francia elnök szerint Franciaország ugyancsak kivizsgálja a panamai kiszivárogtatással kapcsolatos valamennyi nyomot, Spanyolországban az információk nyomán a pénzügyminisztérium hivatalból vizsgálatot indít. Pilar de Borbón, a jelenlegi spanyol király nagynénje és Pedro Almodóvar Oscar-díjas spanyol filmrendező neve is felbukkant az offshore cégekről és tulajdonosaikról kiszivárogtatott listán – állítja az El Confidencial spanyol online hírportál. Navaz Sarif pakisztáni kormányfő családtagjai tagadták, hogy törvénybe ütköző módon bíztak meg offshore cégeket vagyonuk kezelésével. A pakisztáni kormányfő négy gyerekéből 3 szerepel a dokumentumokban. Az ukrán korrupcióellenes iroda nem vizsgálja a listán szereplő Petro Porosenko elnök befektetéseit, mert az államfőre nem terjed ki hatásköre, a főügyészség pedig azt mondja, hogy „nem lát bűncselekményt” az államfő tevékenységében.
Az eddigi legnagyobb értékű brit rablásból eredő pénz egy része is egy olyan pénzmosásra alapított céghez került, amelyet a kirobbant botrány főszereplőjévé vált panamai iroda segítségével hoztak létre. A brit kriminalisztika történetének legnagyobb értékű rablását a londoni Heathrow repülőtéren követték el 1983 novemberében: a Brinks Mat értékőrző cég helyi raktárépületéből 6800, összesen 3 tonna súlyú aranyrudat vittek el. (vlv, TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.