Nincs vége a pániknak

Peking |

<p>Nem bizonyult elég meggyőzőnek a kínai jegybank keddi döntése a kamatok csökkentéséről, a kínai tőzsdéken is folytatódott a lejtmenet az árfolyamok rendkívül erős kilengéseinek közepette.</p>

A sanghaji tőzsde fő indexe, a Shanghai Composite csütörtökön 1,3%-kal csökkent záráskor. A kínai indexek záróértéke már az ötödik egymást követő kereskedési napon esett, és az utolsó nyereséges, múlt hét szerdai záráshoz képest 23 százalék közüli mértékben csökkent. Peking csütörtökön újabb, bő 21 milliárd dollár értékű tőkeinjekciót jelentett be. Az eddigi lépések rövid távon biztosan segíthetnek, hosszabb távon kérdéses, hogy képesek-e megteremteni a gazdaság felpörgetéséhez szükséges alapokat – ráadásul ráirányítják a figyelmet a probléma komolyságára. Európában kedden ugyan nyereséggel zártak a tőzsdék (csütörtökön viszont újra veszteséggel nyitottak), ám a jó hangulat New Yorkban csak a zárás közeledtéig tartott ki, végül mindhárom vezető index mínuszban járt, ami azt jelzi, hogy gyorsan kifutott a kínai jegybanknak a kamatok csökkentéséről hozott döntésének hatása, számos befektető kétségbe vonta, hogy a kínai jegybanki döntések valóban elégségesek a gyengén teljesítő gazdaság felpörgetéséhez. „Még nincs vége. Bár a kínai jegybank pénzpolitikai döntései segítettek megnyugtatni a kedélyeket, a világ pénzpiacain továbbra is erős a fenyegetettség érzése” – vélték csütörtökön a Commerzbank, a második legnagyobb német bank elemzői. „Ha a kínai pénzpiacokon és a reálgazdaságban tapasztalható nehézségek súlyosbodnak, a kormány pedig nem lesz képes változtatni a helyzeten, súlyos pénzügyi és gazdasági összeomlás következhet be. Jelenleg ez a legnagyobb kockázat a világgazdaságra és -piacokra nézve” – mondta Christophe Donay, a Pictet Wealth Management genfi székhelyű pénzügyi tanácsadó cég vezető elemzője. „Mindig ezt történik, ha megváltozik a gazdasági környezet. Hirtelen nagy lesz a zaj. Ez olyan, mint a szél felerősödése a szökőár előtt” – fogalmazott az egyik pénzpiaci elemző. A befektetők több dologtól is tartanak, de ezek közül kiemelkedik kettő: leginkább a kínai gazdaság növekedésének lassulása a fő félelem most a piacokon: ha ugyanis a korábban maximális fordulatszámon pörgő kínai GDP elhagyja magát, az a teljes világgazdaságot magával ránthatja, lassulhat a világgazdasági növekedés. A másik aggály az amerikai jegybank, a Fed várható kamatemelése. Ha meglépik, az bizonyos értelemben jó hír is lehet, mert azt mutatja, hogy már elég erős az amerikai gazdaság egy kamatemeléshez. Viszont azt is jelenti, hogy szép lassan vége annak az időszaknak, amikor a világ jegybankjai gátlástalanul öntötték a pénzt a piacokra, ezzel megkönnyítve a befektetők helyzetét. (MTI, HírTV, Index, ú)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?