Ne sajnáljuk a pénzt a kéményseprőre!

<p>Porig égett házak, többmilliós károk, súlyos emberi tragédiák – a fűtési szezon évről évre megismétlődő mérlege. A szakemberek szerint ugyanakkor a tűzesetek nagy részét kellő odafigyeléssel, a kémény és a kazán ellenőrzésével elkerülhetnénk. Mi mindenre kellene gondolnunk a fűtési szezon kezdetén?</p>

Évente több ezer tűzesethez riasztják a tűzoltókat. Csak az idei első félévben 17 ember halt meg Szlovákiában a társas- vagy családi házakban keletkezett tűz miatt, a károk meghaladták a 3 millió eurót. A családi házak legtöbbször azért lobbannak lángra, mert a tulajdonosaik elhanyagolják a kéményük karbantartását – nyilatkozta Silvia Jančovičová, az Országos Tűzoltó-parancsnokság szóvivője, aki szerint egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük a katasztrófát.

Szlovákiában nagyon sok a rossz kémény, mivel évtizedeken át nemigen foglalkoztak a karbantartásukkal. A helyzetet tovább rontotta a korszerű gáztüzelés robbanásszerű elterjedése. A gáz égéstermékének lényegesen alacsonyabb kilépő hőmérséklete és magasabb vízgőztartalma okozta a kémények intenzív állagromlását. A savas kondenzátum kioldja a téglakémény fugáiból a kötőanyagot, ezáltal a téglák bedőlhetnek, megnehezítve, megakadályozva az égéstermék távozását a kéményen – nyilatkozta Peter Šulan, a Szlovák Kéményseprők Kamarájának a hivatalvezetője.

Megéri óvatosnak lenni

Ha családtagjainkat gyakran rejtélyes fejfájások gyötrik, érdemes a kéményre is gyanakodni. Hívjunk kéményseprőt, vagy ellenőrizzük az áramlásbiztosítónál egy vékony papírdarabbal, égő gyertyával az áramlás irányát, és ha ez nem a kémény felé mutat, hívjunk szakembert. Az égéstermék visszaáramlása kimutatható az áramlásbiztosító rácsához tett tükörrel is, ugyanis a tükör felületén kondenzálódik az égéstermék vízgőztartalma, amitől az bepárásodik. Tudni kell, hogy nyáron – a kisebb hőmérsékletkülönbség miatt – kisebb a huzat, tehát ez a veszélyesebb állapot, azonban mivel általában nyitva vannak az ablakok, kevesebb a baleset. Az ellenőrzéseket ilyenkor is célszerű elvégezni, mert a kora ősz a kéményfelújítás, a kémény karbantartásának az ideális ideje is. A kéményseprőt időről időre nem csupán a biztonságunk érdekében kellene kihívnunk, hanem azért is, mert a törvény szerint a kémény ellenőrzésének az elhanyagolása miatt akár 99 eurós büntetést is kaphatunk. A kéményseprőtől érdemes igazolást kérni az ellenőrzés és a tisztítás elvégzéséről. Ha ugyanis tűz keletkezik a házban, és kiderül, hogy ezért az elhanyagolt kémény a felelős, akár 330 eurós büntetést is kaphatunk a tűzoltóságtól. Ha a kéményseprőtől kapott igazolást nem tudjuk felmutatni, a büntetésen kívül a házra kötött biztosítási díjat is csökkenthetik.

A veszélyes füst

Miért veszélyes a helyiségben maradó füst? E kérdés megválaszolásához is maradjunk a gáztüzelésnél, ugyanis a szilárdtüzelés füstgázának visszaáramlása a kéményből egyszerűen és azonnal felfedezhető átláthatatlansága és csípős szaga által. A földgáz viszont zömében metán, ami szén-dioxiddá és vízgőzzé ég el. A gáz égésterméke tehát színtelen, szagtalan. A nagy veszélyt azután nem is a szén-dioxid jelenti, hanem a szén-dioxid tartalmú égési levegő miatt keletkező szén-monoxid, ami szintén színtelen, szagtalan, viszont nagyon erős vérméreg. Az emberek többsége sajnos nem tesz különbséget a szén-monoxid és a szén-dioxid között, pedig a borászok pontosan tudják, hogy a szén-dioxid nehezebb a levegőnél, ezért kell a térdünknél tartott, égő gyertyával lemenni a pincébe. A szén-monoxid viszont könnyebb, mint a levegő, ráadásul éghető gáz, ezért jelenlétét ne égő gyertyával akarjuk kimutatni.

Itt kell szólni a tüzelőberendezések megfelelő állapotban tartásának felelősségéről is. Sajnos kevesen tudják, hogy ez a gázkészülékek üzemeltetőinek feladata. Ma már egyre többen akkor is elviszik az autójukat szervizbe, ha amúgy semmi baja sincs, azonban hosszabb útra készülnek. Tekinthetjük a fűtési szezont is egy ilyen „hosszabb útnak” gázkészülékünk szempontjából. Ha az emberek jobban odafigyelnének a kéményükre és a kazánukra, a tűzesetek száma akár 90 százalékkal is csökkenhetne – állítja Šulan.

Béleltessük a kéményt?

Gyakran hallhatjuk a fenti kérdést, amelyre nem túl nehéz válaszolni. A kazángyártók folyamatosan fejlesztik termékeiket, így ezek hatásfoka egyre magasabb lesz. Gáztüzelés esetén a hatásfokjavulás a kondenzációs-, és ezáltal a kémény korróziós veszélyének növekedését is jelenti. Az egyszerűség kedvéért úgy fogalmazhatnánk, hacsak valaki nem kizárólagosan koksztüzelésre készül, akkor célszerű béleltetnie meglévő kéményeit.

A kérdés ezután már az lesz, hogy a kéményt mivel béleltessük. Amennyiben univerzális megoldást akarunk, azaz valamennyi tüzelőanyagfajtához alkalmas bélelést szeretnénk, akkor a samott, a kerámia, az önhordó beton kémény-béléscsövek, valamint a szilárd tüzeléshez is engedélyezett saválló acél kémény-béléscső jöhet szóba – nyilatkozta Maroš Plško, a modern kéményeket gyártó Schiedel társaság képviselője. Ha csak gáztüzelés égéstermékeinek biztonságos elvezetése a cél, akkor az előzőeken túlmenően használhatók még a műanyag és az üvegszál-erősítésű műgyanta kéménycsövek is.

Az elhelyezés is lényeges

Ha új kéményt építünk, érdemes ügyelni a kémény elhelyezésére is, amit az építési műszaki ellenőrnek kell jóváhagynia. A kémény felső peremének legalább 4 méterre kell lennie a földtől. A lapos tetejű házak esetében a kéménytest tető feletti részének, a kéményfejnek legalább 1,5 méter magasnak kell lennie, ha szilárd tüzelőanyaggal fűtünk. Gázfűtés esetén elegendő az 1 méteres magasság. Ferde tetőnél a kéményfej felső peremének legalább 65 centiméterrel kellene meghaladnia a tető gerincét, függetlenül attól, milyen tüzelőanyaggal fűtenek. A kürtőnek gázfűtés esetén 14, szilárd tüzelőanyag felhasználása esetén pedig nagyjából 16-30 centiméter átmérőjűnek kell lennie. (mi, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?