Ne halogassuk a döntést az utolsó pillanatig

1. Milyen változás várható az eurózóna országaiban és mikortól?
Az új közösségi fizetőeszközt, az eurót a Gazdasági és Monetáris Unió harmadik szakaszának életbelépésekor vezették be az Európai Unió 11 tagállamában 1999. január 1-jén.

# 1. Milyen változás várható az eurózóna országaiban és mikortól?

Az új közösségi fizetőeszközt, az eurót a Gazdasági és Monetáris Unió harmadik szakaszának életbelépésekor vezették be az Európai Unió 11 tagállamában 1999. január 1-jén. Ekkortól visszavonhatatlanul rögzítették a résztvevő nemzeti fizetőeszközök és az euró közötti átváltási arányokat. 1999. január 1-jétől az eurót számlapénzként vezették be. A Gazdasági és Monetáris Unió országaiban az eurót 2002. január 1-jén bankjegyek és érmék formájában is bevezetik. Az euró fizikai megjelenése a pénzforgalomban a tagállamok nemzeti valutáinak bevonásával jár együtt. Az átmeneti időszak – amikor a nemzeti valuták és az euró egyaránt forgalomban lesznek az adott országban – országonként változó időtartamú, de legfeljebb 2 hónap. A legtöbb euróövezeti országban az átmeneti időszak 2002. február 28-áig tart.2. Milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik az érintett devizákban számlával rendelkeznek?

Az euróövezeti tagállamok nemzeti fizetőeszközeiben Szlovákiában vezetett devizaszámlákon elhelyezett összegeket is értelemszerűen át kell számítani euróra. Azoknak a polgároknak, akik devizaszámlával rendelkeznek hazai pénzintézetnél, a számlát kezelő pénzintézet közvetlenül küld értesítést az átszámítással kapcsolatos változásokról, az esetleges tennivalókról. A pénzintézetek döntő többsége díjmentesen alakítja át az euróövezeti országok devizáiban nominált számlákat eurószámlává.3. Mit kell tennie azoknak, akik az érintett valutákban készpénzzel rendelkeznek?

Az állampolgárok tulajdonában lévő megszűnő nemzeti valutákat lehetőleg 2001. december 31-éig korona- vagy eurószámlára helyezéssel, esetleg koronára történő átváltással ajánlott cserélni. A megszűnő nemzeti valuták euróbankjegyekre történő váltása csak 2002. január elsejétől lehetséges.4. Milyen időpontig lehet átváltani az érintett valutákat?

Szlovákiában a hitelintézetek és a pénzváltási engedéllyel rendelkező intézmények 2002. február végéig váltják be a megszűnő nemzeti valutákat. Ezt követően márcsak egyes nagyobb bankok foglalkoznak majd az átváltással, egyre magasabb kezelési költséget felszámítva.5. Miért ajánlott átváltani az érintett valuták bankjegyeit lehetőleg minél előbb?

Az euróövezetben 2002. február 28-ától nem lehet a megszűnő nemzeti valutákat fizetési forgalomban felhasználni A megadott határidők után e valutákat mind Szlovákiában, mind a 12 euróövezeti országban csak utánajárással, esetleg növekvő mértékű költséggel lehet átváltani. A hitelintézetek feltehetően jutalékot számítanak fel a megszűnő nemzeti valuták átváltásakor 2002. január 1-jétől. Az euróövezeti országokban a hitelintézetek különböző időpontokig, a legtöbb országban 2002. június 30-áig váltják be kötelezően az adott ország valutáját euróra, vagy euróövezeten kívüli ország valutájára. A határidő lejárta után csak az adott ország jegybankja váltja a valutát. A határidőkhöz közelebb érve egyre nő az esélye, hogy csak jelentős sorban állással lehet majd a pénzintézeteknél beváltani az érintett valutákat. A sorban állás elkerülése miatt minél korábban, lehetőleg 2001. december 31. előtt érdemes lépéseket tenni a veszteség elkerülésére.6. Mi a teendő a valutaérmékkel?

A pénzintézetek és más pénzváltó helyek nincsenek, és a jövőben sem lesznek kötelezve a valutaérmék váltására. Kevesebb pénzváltó helyen és csak korlátozott valutanemekben, korlátozott ( címletek beváltására van lehetőség most és a későbbiekben is, a pénzváltó helyek döntésének függvényében, általában jutalék felszámítása mellett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?