Nálunk a legdrágább az energia

Pozsony/Prága. Szlovákiában – annak ellenére, hogy alacsonyabbak a fizetéseink – magasabbak az energiaárak, mint a szomszédos országokban. Mit tesz az árszabályozási hivatal a különbségek csökkentése érdekében? Erre keressük a választ.

Az energiaszámlák évről-évre nagyobb terhet jelentenek a háztartásoknakMiroslava Cibulková felvételeAz energiaárak esetében a legmarkánsabb példákat a cseh–szlovák határvidék esetében említhetjük. Míg egy átlagos szlovák vidéki háztartás (villamos vízmelegítéssel) a cseh határ közelében havonta nagyjából 1300 koronát fizet a villanyenergiáért, a határ túloldalán, Csehországban az ottani háztartások 350 koronával kevesebbet fizetnek. Mindeközben mindkét háztartás számára a német E.ON által birtokolt áramszolgáltatók biztosítják az energiát. A jelentős árkülönbségeket az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat is megerősítette, amely szerint az éves 3500 kilowattórás fogyasztást kimutató szlovákiai háztartások 31 százalékkal fizetnek többet a hasonló fogyasztású cseh háztartásokhoz képest.

Mindezért természetesen nem kis mértékben tehet a hazai árszabályozási hivatal. Ez utóbbi most azt ígéri, hogy jövőre jobban odafigyel az árakra. „Az energiaárak megállapításánál mostanáig rossz paraméterekből indultunk ki, amit az elkövetkező időszakban szeretnénk kijavítani” – állítja Jozef Holjenčík, az árszabályozási hivatal vezetője. Ennek az első jele lehet, hogy míg Csehországban 10 százalékkal kívánják növelni az energiaárakat, nálunk csak 5 százalékkal drágulna a villanyenergia. Szlovákia azonban a többi szomszédjával szemben is javíthatna a villanyárakon. Manapság például 27 százalékkal többet fizetünk a villanyért, mint a lengyelek, és Magyarországhoz képest is 20 százalékkal drágább a szlovák áramszolgáltató. Szlovákiában többet fizetünk a gázszolgáltatásért is, amely Lengyelországban és Csehországban 10 százalékkal olcsóbb. Az eddig közzétett előzetes ármódosítások szerint azonban a szomszédoknál a gáz ára is nagyobb mértékben nő majd, mint nálunk. A gázárakat az olaj világpiaci ára határozza meg. Az olaj hordónkénti ára ugyan a világpiacon a napokban 98 dollárra ugrott, a korona azonban erősödött az amerikai dollárral szemben, ami részben enyhítette az áremelés hatásait. A hazai gazdasági elemzők szerint azonban nem teljesen nyújt valós képet az Eurostat elemzése a hazai energiaárakról. Régiónk országaiban ugyanis jelentős különbségek vannak az egyes fogyasztók között. Az Eurostat által említett 3500 kilowattórás éves fogyasztással rendelkező ügyfelek közé ugyanis nálunk a lakosság alig 15 százaléka tartozik.

A legnagyobb fogyasztói csoportnak a 2200 kilowattórás fogyasztással rendelkezők számítanak. Ez utóbbiak ugyanakkor hasonló összeget fizetnek az áramért Nyugat-Szlovákiában és Dél-Morvaországban is. A gázzal fűtők viszont Szlovákiában fizetik a legnagyobb összeget a környező országokhoz képest. Magyarországon például az államilag támogatott gázfűtés 40 százalékkal olcsóbb, mint nálunk. (mi, p, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?