<p>A költségvetési hiány mérséklése érdekében rövidesen várható, hogy a nagyobb városok jó fekvésű ingatlanjaira további adót vetnek ki. Előzetes számítások szerint ebből évente 40 millió euró folyhat be.</p>
Nagyobb adó terheli a lakásokat
A pénzügyminisztérium már dolgozik az ingatlanadó új koncepcióján. A Hospodárske noviny értesülései szerint a lakások esetében a 65 négyzetméter, a családi házak kategóriájában pedig a 105 négyzetméter feletti ingatlanok volnának adókötelesek (természetesen a már napjainkban is létező helyi ingatlanadón felül), pontosabban azok a lakások és házak, amelyek kiemelten jó fekvéssel bírnak. „Az adó nem érinti a kisvárosokban, illetve a nagyvárosok peremén standard lakásokban és házakban élőket” – közölte Radko Kuruc, a pénzügyminiszter tanácsadója. Ha az elképzelések valóra válnak, akkor az állam a kidolgozás alatt álló adónemből éves szinten 40 millió euró bevételhez juthat. Peter Goliáš, az INEKO gazdaságkutató intézet elemzője úgy véli, ha már adót kell emelni, akkor éppen az ingatlanadó a járható út, mert ez „a Gazdasági együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint a legkevésbé fékezi a gazdasági növekedést.” Az ingatlanadó leginkább azokat sújtaná, akik több lakhellyel is rendelkeznek. Kérdés, a többletteher mennyire torzíthatja, fékezheti az ingatlanpiacot. Daniela Rážová, a Bond ingatlanügynökség igazgatónője szerint, ha a többletköltség csupán néhány 10 euróra rúg majd, akkor nem lesz érdemi hatása, ha viszont több 100 eurónyi többletkiadást jelent, akkor az fékezheti az adásvételt. Az igaz, hogy a jelenlegi, helyi szintű ingatlanadó nem magas Szlovákiában, másrészt számunkra rendkívül magas egy átlagos lakás vagy ház ára, arról nem is szólva, hogy a lakásfenntartási költségek szintén magasabbak a világ fejlett országait tömörítő OECD átlagához képest (Szlovákia tagja az OECD-nek). A 33 országot tömörítő OECD kimutatása szerint a háztartások átlagosan bevételük 22%-át fordítják ingatlanuk fenntartására, azonban Szlovákiában ez a mutató 26%, amit a tervezett új adónem még tovább növelhet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.