<p>Már biztos, hogy ha egy európai pénzintézet a csőd szélére jut, megmentését nem az adófizető állampolgárok, hanem maguk a bankok fogják kifizetni.</p>
Mentőalap a pénzintézeteknek
Az Európai Parlament (EP) ugyanis a héten úgy döntött, létrehoz egy mentőalapot, amelyet az európai bankok a következő nyolc évben összesen 55 milliárd euróval fognak feltölteni.
A gazdasági válság kitörése után a bankok veszteségét végeredményben az állampolgárok fizették ki, vagyis az így keletkezett károk a pénzintézeteket különösebben nem érintették. Az Európai Parlament most ezen akar változtatni. A parlament már korábban meghatározta, hogy a 100 ezer eurónál kisebb betétek maradéktalanul biztosítva legyenek egy esetleges csőd ellen, most viszont úgy döntött, hogy nem az állampolgároknak, hanem a bankoknak kell állniuk a számlát, ha a jövőben egy pénzintézet már képtelen kielégíteni a betétesek jogos követeléseit. A parlament jóváhagyta, hogy ha problémák merülnek fel, a polgárok gyorsabban, konkrétan hét munkanapon belül hozzájussanak a bankokban elhelyezett pénzükhöz. A képviselők azon állampolgárok pénzét is jobban akarják védeni, akiknek ideiglenesen nagyobb összeg van a számlájukon, például egy ingatlan eladása után. Ha az embereknek 100 ezer eurót meghaladó összeg lesz a számlájukon, akkor a teljes betét vagy annak minimum egy része három hónapig védve lesz. „Ez a történelmi megállapodás hozzájárul az Európai Unió gazdaságának fellendüléséhez. A bankunió a jövőben jobban megvédi az állampolgárokat a krízishelyzetekben” – nyilatkozta az Európai Parlament szavazása után Corien Wortmann-Kool európai parlamenti képviselő, az elfogadott javaslat egyik előterjesztője.
A közös bankszanálási mechanizmus értelmében a tagállami alapokat egy 55 milliárd eurós egységes bankszanálási alappá alakítják. A tagállamok már az első két évben beteszik a közösbe a teljes összeg 60 százalékát, a maradékot további hat év alatt töltik majd át a saját alapjukból. Ez az eurózóna tagjai számára kötelező.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.