Még drágább lehet a hús

Pozsony |

<p>A szélsőségesen száraz és forró nyár miatt idén takarmánynövényekből is jóval kevesebb termett, mint amire a gazdáknak az állatállományuk ellátásához szükségük lenne. Milyen hatással lesz mindez a hús és húsféleségek bolti árára?</p>

Már a szélsőséges nyári melegekből sejteni lehetett, hogy a csapadékhiány miatt drasztikusan csökken a takarmánynövények terméshozama, ma már azonban egész biztos, hogy a téli időszakra nem lesz elegendő takarmány az állatoknak. „Az ország több régiójából is olyan hírek érkeztek, hogy a gazdák nem tudtak többszöri kaszálást végezni” – tájékoztatta lapunkat Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője, aki szerint több agrárcégnél jelenleg sem tudják, lesz-e elegendő takarmányuk a téli időszakra. 30 százalékos kiesésA termés országosan nagyjából a harmadával marad el a tavalyitól. „A mezőgazdasági termelésben elsődleges szerep jut a kellő mennyiségű csapadéknak, az eső hiányát azonban valamelyest pótolja a talaj minősége és tápanyagellátása. A gyengébb minőségű talajokon termesztett kukorica idén rendesen még kalászba sem szökkent. A takarmányozási célokra termesztett kukorica átlagos hektárhozama 20–25 tonna volt, míg a szemes kukorica átlagosan 5 tonnát termett hektáronként. Ez 30–35%-os terméskiesést jelent” – közölte lapunkkal Perleczký Gábor, az SPPK Galántai Regionális Hivatalának a vezetője. Emiatt komoly gondokkal kell megküzdeniük az állattenyésztéssel foglalkozó mezőgazdasági üzemeknek, ami az agrárpiaci elemzők szerint az állatállomány további csökkenéséhez vezethet. Több gazda is jelezte: a gyérebb takarmánytermést úgy pótolja, hogy a szemesnek termesztett kukoricáját takarmányozási célokra hasznosítja. „Olyan kényszermegoldásról van szó, amit csak az alacsonyabb kukoricatermés évében lehet megtenni. Minden bizonnyal gyakoribb lesz azonban a kölcsönös terményfelvásárlás is: az agrárvállalatok egymástól is nagyobb mértékben vásárolnak majd takarmányt” – vallja az SPPK szóvivője. Bizonytalan árakAz agrárcégeknek azonban nem csupán a szélsőséges időjárás miatti terméskiesés okoz fejfájást. „Az orosz élelmiszerstop, a tejkvóták megszüntetése és az alacsony értékesítési árak mind-mind negatív hatással lesznek az állatállományra” – nyilatkozta Holéciová. A hús és a húsipari termékek árának várható alakulásával kapcsolatban a szóvivő elmondta: nem szeretne elhamarkodott jóslatokba bocsátkozni. „Tény, hogy a gyengébb terméshozamok miatt a termelők szempontjából tovább nő a bemeneti tényezők ára. Viszont a hús, mint nyersanyag, nem jelent döntő tényezőt a végtermék kereskedelmi árképzésében. Ennél jóval nagyobb szerepe van a munka árának, a különböző elvonásoknak valamint az egyes üzletek által meghatározott haszonrésnek” – tette hozzá az SPPK szóvivője. Szerinte nem az őstermelők szabják meg egy-egy élelmiszer bolti árát, vagyis hogy az elkövetkező időszakban milyen áron juthatunk majd hozzá a húshoz, az nagyrészt az üzletláncoktól függ majd.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?