<p>Az értéktelen részvények tulajdonosainak három hónapja maradt arra, hogy ezeket díjmentesen átruházzák a Nemzeti Vagyonalapra (FNM). Az átruházás előtt azonban nem árt tájékozódni, sokan ugyanis az értékes papírjaiktól is megváltak, az eddig átruházott „értéktelen” részvények nominális értéke így meghaladja a 3,1 millió eurót.</p>
Még átruházható a bóvli részvény
Az állam 2009 óta teszi lehetővé, hogy az értéktelen részvények tulajdonosai ezeket díjmentesen átruházzák a Nemzeti Vagyonalapra (FNM). Az értékpapírok tulajdonosai csak így mentesülhetnek a Központi Értékpapír-nyilvántartónak (CDCP) járó kezelési költség fizetése alól. A parlament tavaly is újabb egy évvel hosszabbította meg azt a határidőt, ameddig a lakosság ingyen megszabadulhat az értékpapíroktól. A végső határidőnek jelenleg 2014. december 31. számít, amit már nem hosszabbítanak meg.
Lanyhul az érdeklődés
Szlovákiában öt évvel ezelőtt csaknem egymillió darab, reális értékkel nem rendelkező, a vagyonjegyes privatizáció első körében szerzett értékpapír volt a lakosság birtokában, amivel a tulajdonosaik nem tudtak mit kezdeni. 2009 óta 453,7 ezren vették igénybe az ingyenes átruházás lehetőségét, azonban még jelenleg is mintegy 360 ezer számlát regisztrál az értékpapírközpont. A vagyonalap becslései szerint mintegy 216 ezer embernek van még ilyen számlája, miközben 68 százalékuk az 50 év feletti korosztályhoz tartozik. „Paradox módon a határidő lejártának a közeledtével egyre kevesebben élnek az átruházás lehetőségével” – nyilatkozta Miriam Žiaková, a vagyonalap szóvivője, aki szerint ezért az elkövetkező időszakban egy külön kampányban figyelmeztetik a lakosságot.
Nem érdemes halogatni
Az értékpapírok átruházását a vagyonalapra a Szlovák Posta 185 kirendeltségén keresztül tehetik meg. Listájukat a www.posta.sk honlapon tették közzé. Az ügyintézéshez a személyi igazolványra és az értékpapír-tulajdonosi számlakivonatra van szükség. Žiaková szerint nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni az átruházást. Ezt ugyan a törvény szerint az idei év végéig tehetjük meg, a posták azonban műszaki okok miatt csak december 29-ig fogadják a kérvényeket.
Ellenőrizzük a papírok értékét
Akik nem tudják, hogy egyáltalán van-e valamilyen értékpapírjuk, azt a Központi Értékpapír-nyilvántartó honlapján (www.cdcp.sk) ellenőrizhetik le. Ha a honlap menüjében az „igazolás a magánszemélyek számlájáról” (Overenie existencie účtu pre FO) menüpontra kattintanak, csak a személyi számukat kell megadniuk ahhoz, hogy a központ igazolja, van-e náluk egyáltalán papírjuk. Az értékpapírok valós értékét a számlatulajdonosok a Dlhopis Rt. információs telefonszámán (0800 124 784) ellenőrizhetik munkanapokon reggel nyolc és délután négy óra között. Az átruházás részleteiről azonban a www.akciebezhodnoty.sk honlapon is tájékozódhatnak.
Mielőtt megválnának az értékpapíroktól érdemes alaposan felmérni ezek értékét. Žiaková szerint ugyanis az eddig átruházott, elvileg értéktelen értékpapírok nominális értéke elérte a 3,168 millió eurót, vagyis a papírok között olyanok is voltak, amelyektől nem feltétlenül kellett volna megválniuk a tulajdonosaiknak. Az átruházott papírok között olyan értékes cégek részvényei is voltak, mint például a Slovnaft olajfinomító, az Általános Hitelbank (VÚB) vagy a Nafta kőolajszállító. A vagyonalaphoz eddig 90 olyan kérvény érkezett, amelyben a tulajdonosok az átruházott részvények visszatérítését igénylik. A vagyonalap minden esetet egyénileg bírál el, eddig azonban még egyetlen értékpapírt sem adtak vissza.
Számlavezetési díj
Akik eddig még nem adták vissza az értékpapírjukat, azoknak a hatályos jogszabályok szerint a számlavezetési díjat ki kell fizetniük. Martin Wiedermann, a Központi Értékpapír-nyilvántartó vezérigazgatója szerint a díj nagysága idén nem változott, vagyis továbbra is a számlán szereplő értékpapírok nominális értékének a 0,045 százalékát teszi ki. A minimális díj azonban 10 euró, míg a felső határ 165 euró. Wiedermann szerint az elmúlt hónap végéig a számlák alig 60 százalékának a számlavezetési díját fizették ki, akik ezt elmulasztották, azoknak fizetési felszólítást küldenek. A számlavezetési díjat azok is kötelesek kifizetni, akik szeretnének megválni az értéktelen papírjaiktól. A vagyonalap az átruházást követően azonban kifizeti a számlavezetési díjat a tulajdonos helyett arra az évre, amelyben az átruházásra sor került, és legfeljebb két évre visszamenőleg.
Értéktelen örökség
A Központi Értékpapír-nyilvántartó nem kér számlavezetési díjat az időközben elhunyt tulajdonosok számlái után. Újdonságnak számít az is, hogy egyszerűbbé vált a megörökölt értéktelen számlák átruházása is. Eddig csak azokat a papírokat lehetett átruházni, amelyeket feltüntettek a végrendeletben. Szeptembertől már erre sincs szükség, elegendő, ha az átruházással az összes örökös egyetért, és ezt írásban jelzi” – mondta Wiedermann. Az átruházáshoz már arra sincs szükség, hogy az örökös számlát nyisson a vagyonalapnál.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.