<p>Magyarországon a pénzügyi kultúra még gyerekcipőben jár; részben ennek is köszönhető, hogy sokan még a Magyarországra begyűrűző pénzügyi válság ellenére sem fogják vissza magukat a költekezésben, és engednek a karácsony előtti reklámok csábításának - véli Antal Katalin pszichológus, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete elnöke.</p>
Magyarországon a válság ellenére tombol a karácsonyi vásárlási láz
Az elmúlt 15-20 évben gyökeresen megváltozott az életmód Magyarországon, és ezzel együtt a fogyasztói szokások is rendkívül gyorsan átalakultak. A tömegével megjelenő árucikkek és reklámok, a mindennapos "akciók" magukkal hozták a "vásárlási lázat", amely különösen ünnepek idején erősödik fel. A szakember úgy vélte, az adósságcsapdák kialakulásának a megelőzését már a gyerekkorban el kellene kezdeni a takarékoskodás gyakorlatának elsajátításával. Magyarországon ma több generáció semmilyen pénzügyi ismerettel nem rendelkezik - figyelmeztetett a pszichológus.
Emlékeztetett arra, míg korábban világos volt, ki hol helyezkedik el a társadalmi hierarchiában, a rendszerváltozás után ez felborult, és "mindenkinek magának kellett megtalálni helyét". Az emberek pedig a legkönnyebben a fogyasztási szokások alapján tudták besorolni magukat, ezzel mintegy "identitást vásároltak", sokszor persze erejükön felül.
Sokan az elmúlt években túlvállalták magukat és adósságcsapdába kerülve, hiteleiket újabb hitelekkel próbálták meg egyensúlyban tartani. Azok között, akik adósságokba keveredtek, sokan megpróbálják a "látszatot" fenntartva az addigi életszínvonalukat megőrizni egyfajta "majd csak lesz valahogy" - hozzáállással. Vannak, akik nem akarnak, vagy nem mernek szembenézni a valósággal és "optimista jóslatokba bocsátkozva" rajtuk kívülálló dolgokban bíznak.
A vásárlás, mint szenvedélybetegség is megjelenhet; ekkor az ember "folyamatos vágyat érez" és nem tud ellenállni a kínálatnak. Ilyenkor az ember valójában cél nélkül költ, csak a vásárlás öröméért. Mint a szenvedélybetegségségeknek általában, ennek a hátterében is állhat érzelmi labilitás, "nem kielégítő érzelmi kapcsolat". (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.