<p>Lesz elég földgáz a télen, péntekre virradóra aláírták a téli időszakra vonatkozó gázmegállapodást Brüsszelben Oroszország, Ukrajna és az Európai Unió képviselői.</p>
Lesz földgáz
Brüsszel |
A Günther Oettinger energiaügyi biztos vezetésével zajló tárgyalások során sikerült megoldani a két legvitatottabb problémát: Oroszország Ukrajnával szembeni követeléseinek nagyságát a már leszállított földgázért és a jövőbeli szállítások finanszírozásának kérdését. A Gazprom orosz gázipari vállalat ezer köbméterenként mintegy százdolláros „kedvezményt” ad Ukrajnának a gáz árára a jelenleg is hatályos megállapodásban rögzített árhoz képest. A megállapodásban rögzített minimális mennyiség árát sem kell kifizetni, ha annál is kevesebbet használ Ukrajna. A gázszállítások már november elején megindulhatnak, Kijevnek pedig az év végéig ki kell fizetnie a 3,1 milliárdos gázárhátralékát. Günther Oettinger szerint Kijevnek van erre elkülönített pénze, illetve az EU és a Nemzetközi Valutaalaptól az eddigi megállapodásokkal összhangban kap 1,5 milliárd dollárt, amiből március végéig négymilliárd köbméter gázt tud vásárolni Oroszországtól. Alekszej Miller, a Gazprom elnöke pénteken azt mondta, hogy a szállítások akár két napon belül megkezdődhetnek. Minden attól függ, hogy Ukrajna mikor tesz eleget a megállapodásban vállalt fizetési kötelezettségének, vagyis amint Kijev átutalta a 3,1 milliárd dolláros hátralék első részét, 1,451 milliárd dollárt. A maradékot év végéig kell kifizetni, hogy jövőre is folytatódjon a gázszállítás. Oroszország álláspontja szerint Ukrajna 5,3 milliárd dolláros gáztartozást halmozott fel vele szemben. A 3,1 milliárd dollár fölötti tartozás kérdése a stockholmi döntőbíróság ítélete után kerül napirendre. Ukrajna és Oroszország között viszonylag sűrűn van vita a gáz miatt. A mostani viszály áprilisban, a kelet-ukrajnai összecsapásokkal egy időben alakult ki, mikor az oroszok drasztikus mértékű áremelést jelentettek be. Kijev ezt gazdasági agressziónak tartotta és közölte, ezt nem fizeti ki. A felgyülemlett számlák miatt júniusban az oroszok felfüggesztették a gázszállítást, Ukrajna azzal fenyegetőzött: leállítja az Európába irányuló gáz- és olajtranzitot. Az átmeneti kompromisszumos megoldás szeptemberre lett kész. A fizetési garanciákat is tartalmazó, tartós és átfogó egyezség még várat magára. Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Ukrajna garantálja a területén áthaladó orosz gázszállításokat Európába, hogy Oroszországnak „ne legyen tere zsarolásra”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.