Pozsony. Az egekbe szökött üzemanyagárak miatt idén várhatóan több légitársaság jelent csődöt, és emelkednek a repülőjegyek árai is. Leginkább a fapados piacot rázhatja meg a helyzet.
Légitársaságok harca a túlélés
A fapados légitársaságok is nagy bajban vannak. A magas üzemanyagárak leginkább az ő számításaikat húzzák át. Ennek egyik legszembetűnőbb jele, hogy az ír Ryanair a tervek szerint a téli időszakban 20 gép pihentetését tervezi. Ezzel felborult a diszkontmodell egyik alapeleme, nevezetesen a gépeknek reggeltől késő éjszakáig repülniük kell, mert csak a magasban termelnek nyereséget. Télen azonban nem lehet árat emelni, így még a pihentetés is kifizetődőbb, mint a folyamatos reptetés. A fapadosoknál megfigyelhető egy trend: bár több útvonalon szállítanak utasokat, a járatok ritkábban közlekednek. Így könnyebb megtölteni a gépeket, és a jegyeket is drágábban tudják értékesíteni.
A nagy európai társaságok közül eddig a Lufthansa tette közzé negyedéves gyorsjelentését, amelyből kiderült, durván tizedére, 57 millió euróra esett a cég nyeresége egy év alatt. A vállalat növelte tengerentúli járatainak kapacitását, hogy felvegye a versenyt az Air France-KLM-mel, Európa legnagyobb légitársaságával és a British Airwaysszel, a kontinensen belül pedig 99 eurós jegyárakkal próbálja elcsábítani a fapados cégek ügyfeleit.
Az Air France-KLM április 22-étől a megtett távolságtól függő, 2-10 eurós üzemanyagpótdíjat vezetett be járatain, azzal az ígérettel, hogy ezt fokozatosan csökkenti, ha 100, illetve 95 dollár alá csökken a nyersolaj hordónkénti ára. A kisebb cégek már nagy bajban vannak: az Austrian Airlines vesztesége például 60 millió euró fölé nőtt az egy évvel korábbi 16,3 millióról. A Ryanair is megemelte a csomagdíjat, minden egyes feladott poggyászért 10 eurót kell fizetni az utasoknak. Még nagyobb lesz a baj, ahogy a következő hónapokban kifutnak azok a határidős üzemanyag-vásárlási ügyletek, amelyekkel az európai vállalatok eddig fedezték a költségnövekedést. Egyes elemzők szerint ez egy csapásra válságba sodorhatja a társaságokat, így csak azok a társaságok maradhatnak életben, amelyek fuzionálnak. A szóbeszéd szerint a SkyEurope-t is meg akarják vásárolni, hol az Air Berlin tűnik fel a legvalószínűbb vásárlóként, hol pedig az EasyJet. A német Lufthansa felvásárolná a brit bmi légitársaság többségi részét. A bmi azért érdekes a Lufthansa számára, mert a londoni Heathrow-n viszonylag nagy mennyiségű leszállási joggal rendelkezik. Iparági elemzők rámutatnak, hogy 2000 óta az egy transzatlanti átkeléshez szükséges repülőüzemanyag-mennyiség átlagára megnégyszereződött, és átlépte a 44 ezer dollárt. A repülőgép-üzemanyag hordója, amely 2003 januárjában még 40 dollár alatt volt, az idei év elején már 140 dollár felett járt. (szl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.