Kizárólag az Európai Központi Bank jogosult engedélyezni az euró bankjegyek kibocsátását az euróövezeten belül és csak az EKB, illetve a nemzeti központi bankok által kibocsátott bankjegyek minősülnek törvényes fizetőeszköznek. Hét különböző címletű bankjegy létezik: 5, 10, 20, 50, 100, 200 és 500 euró.
Különböző címletek és motívumok
Kizárólag az Európai Központi Bank jogosult engedélyezni az euró bankjegyek kibocsátását az euróövezeten belül és csak az EKB, illetve a nemzeti központi bankok által kibocsátott bankjegyek minősülnek törvényes fizetőeszköznek. Hét különböző címletű bankjegy létezik: 5, 10, 20, 50, 100, 200 és 500 euró. A bankjegyek mérete növekvő, színük különböző, vakok és gyengénlátók érdekében eltérő tapintásúak. Az érméktől eltérően a bankjegyek minden tagállamban mindkét oldalukon azonosak. A bankjegyek egyik oldala stilizált ablakokat és kapukat ábrázol (utalás Európa nyitott szellemére és kooperációs készségére), a másik oldal stilizált hidakat (utalásként a szoros kooperációra és kommunikációra Európa és a világ többi része között). Az ábrák a növekvő címleteken az egymást követő jelentős európai építészeti stílusokat jelképezik: 5 (klasszikus), 10 (román), 20 (gótikus), 50 (reneszánsz), 100 (barokk és rokokó), 200 (vas és üveg architektúra), 500 (modern, 20. századi építészet). A bankjegyeken a 11 tagállami nyelvnek megfelelően írásmódban szerepel az „euró” szó (a görög és a latin ábéce szerint), valamint az Európai Központi Bank rövidítése 5 változatban (BCE, ECB, EZB, EKP, EKT), valamint az EU zászlója. (ECB)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2001. 12.14.
Az euróérme ekcémát okozhat
2001. 12.14.
Félnek a bújtatott áremeléstől
2001. 12.14.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.