<p>A külföldről behozott élelmiszerek lassan kiszorítják az üzletek polcairól a hazai termékeket, ezért nem csoda, hogy az agrárágazat tavalyi vesztesége 6 millió euró körül mozgott. Az agrárkamara szerint a 2014–2020-as vidékfejlesztési program legalább részben enyhítheti az ágazat problémáit.</p>
Kiszorítják a hazait
„Tavaly 1 milliárd euróval több élelmiszert hoztak be az országba, mint amennyit a szlovákiai cégeknek külföldön sikerült értékesíteniük. A külkereskedelmi hiány ebben a szegmensben az előző évhez képest 350 ezer euróval mélyült” – nyilatkozta Milan Semančík, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) elnöke. Szerinte ez hatalmas gondot jelent, hiszen a szlovákiai mezőgazdasági termelők és élelmiszergyártók kapacitásai nincsenek kihasználva kellő mértékben, miközben gyakran feleslegesen hozunk be olyan agráripari termékeket, amelyeket Szlovákiában is elő lehetne állítani, sőt, a szlovákiai gazdák és élelmiszergyártók az importáltnál jobb minőséget is képesek kínálni a fogyasztóknak.
Semančík szerint a 2014–2020-as vidékfejlesztési program segíthet az ágazaton. Ennek egyik fontos eleme, hogy jelentős uniós támogatásokhoz juthatnak azok a gazdák, akik zöldségféléket termesztenek, valamint állattenyésztéssel is aktívabban foglalkoznak. Mindez azért fontos, mert Szlovákia jelenleg nem képes biztosítani a 80 százalékos önellátottságot egy sor alapvető élelmiszer esetében.
Ľubomír Jahnátek földmű-velésügyi miniszter több alkalommal és számos fórumon rámutatott már arra, hogy az országnak 2020-ig el kell érnie a jelzett 80%-os ellátottságot. Ehhez jelentős mértékben hozzájárulhat az, hogy míg az előző programozási időszakban a gazdák egy tehénre 81 eurós támogatást kaptak, az új támogatás tehenenként már 379 euró lesz. Az anyasertésekre eddig nem jutott dotáció, az új programozási időszak azonban ezen is módosít: 500 kilogramm élőtömegre átszámítva 250 euró lesz, a hizlalásra pedig állategységenként 40 eurót kapnak a tenyésztők. Az üszőtenyésztéssel foglalkozókat állatonként 160 euróval dotálják az új programból, de támogatják a juh- és kecsketenyésztőket is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.