Kissé drágult a kőolaj

London/Moszkva. Csaknem egy dollárral drágult tegnap a határidős nyersolaj a szabadpiacon, miután Oroszország a kezdeti merev ellenállás után végül mégis csatlakozhat az OPEC ártámogató célú kínálatszűkítő kezdeményezéséhez, s Norvégia is jelezte hajlandóságát erre.

London/Moszkva. Csaknem egy dollárral drágult tegnap a határidős nyersolaj a szabadpiacon, miután Oroszország a kezdeti merev ellenállás után végül mégis csatlakozhat az OPEC ártámogató célú kínálatszűkítő kezdeményezéséhez, s Norvégia is jelezte hajlandóságát erre. A globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent minőség a legközelebbi, januári lekötésre 0,86 dolláros erősödéssel 19,59 dollár volt tegnap délután a londoni nemzetközi olajtőzsdén (IPE). A kontraktus 3 dollárral volt drágább a hétfőn mért kétévi mélypontnál. Előzőleg a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) főtitkára azt mondta bízik abban, hogy sikerül egyezségre jutni a szervezeten kívüli nagy termelőkkel az árstabilizáló közös termelésvisszafogásról. Ali Rodriguez szerint ebben az esetben az OPEC által hét olajféléből képzett referenciakosár átlagára visszatérhet a csoport által 22-28 dollár között meghatározott intervenciós ársáv aljáig.

Norvégia már jelezte, kész napi 100-150 ezer hordóval csökkenteni olajkitermelését, ha a többi, OPEC-en kívüli olajtermelő is hasonló lépésre szánja el magát. A Kőolajexportáló Országok Szervezete 1,5 millió hordós termeléscsökkenésről döntött, január elsejei hatállyal, de csak abban az esetben, ha Mexikó, Norvégia és Oroszország is csökkenti termelését. Mexikó napi 100 ezer hordós termeléscsökkentést helyezett kilátásba, Oroszország azonban csak szimbolikus, napi 30 ezer hordós csökkentést tart elfogadhatónak. Oroszország nyugodtan figyelmen kívül hagyhatja az OPEC-országok követeléseit, a Kőolajexportáló Országok Szervezete ugyanis rövidesen megszűnik – állítja Andrej Illarionov, az orosz elnök gazdasági tanácsadója nemrég közzétett elemzésében. Szerinte az OPEC az elmúlt időszakban már csak a szófogadatlan tagok megregulázására fordítja idejét. Illarionov elutasítja azt az OPEC érvet, hogy az orosz kivitel befolyásolhatja az olaj világpiaci árát. Igaz ugyan, hogy a világtermelés 10 százalákát Oroszország adja, kivitelük azonban csak az olaj világkereskedelmének 0,5 százalékát teszi ki, szemben az OPEC 40 százalékával. (t, s, č)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?