Kettős mércét alkalmaznak Brüsszelben?

Brüsszel. Több EU-tagállam kifejezetten nehezményezi, hogy enyhíteni tervezik a korábban elhatározott szigort a nemzeti költségvetések egyensúlyának ügyében. A kis országok szerint az Európai Bizottság a nagy hiány miatt csak őket bünteti.

Brüsszel. Több EU-tagállam kifejezetten nehezményezi, hogy enyhíteni tervezik a korábban elhatározott szigort a nemzeti költségvetések egyensúlyának ügyében. A kis országok szerint az Európai Bizottság a nagy hiány miatt csak őket bünteti. Mint ismeretes, Pedro Solbes, az Európai Unió gazdasági és pénzügyi biztosa két évvel javasolja kitolni a 2004-re megkövetelt költségvetési egyensúly kialakításának határidejét. A változtatás ötletét több EU-tag felháborodással fogadta. Bár ezt hivatalosan cáfolják, az Európai Bizottság javaslata enyhíti az eurórégió stabilitási és növekedési paktumának követelményeit, hiszen gyakorlatilag azt jelenti: az EU letett arról, hogy a 2004-re tervezett költségvetési egyensúlyt megvalósítsa. Spanyolország úgy véli, a bizottság egymagában nem hozhat ilyen jellegű döntést. Aggodalommal és megdöbbenéssel fogadta a hírt Hollandia, Ausztria és Belgium is. „Elfogadhatatlan egy olyan kettős rendszer, ahol a nagy országok költségvetési pozíciója rendezetlen, míg a kis országok fegyelmezett költségvetési stratégiát alkalmaznak” – nyilatkozta Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter.

A „nagyok” közül elsősorban a német és a francia költségvetés van bajban, s az olaszok is bajba kerülhetnek. Németország a vártnál kisebb adóbevételek, valamint az árvíz okozta többletkiadások miatt nem tudja tartani a GDP 3 százalékában meghatározott deficitmaximumot. Különösen kínos, hogy amikor a németek annak idején nagy nehezen vállalták a stabil márka lecserélését euróra, kifejezetten feltételül szabták, hogy az egész eurózónában szigorúan tartani kell a költségvetési fegyelmet. Ami a franciákat illeti, az ő magatartásuk külön is bőszíti a „kicsiket”: éppen a napokban hozták ugyanis nyilvánosságra a jövő évi költségvetési tervezetet, amelyben nyoma sincs a hivatalosan egyelőre előírt szigorító szándéknak. A Financial Times ezt úgy minősítette, mint a paktum betűjének és szellemének nyílt megsértését. Az Európai Bizottság csak morgolódott a francia tervek megismerésekor, sokkal határozottabbnak bizonyult azonban Portugáliával szemben: gyakorlatilag megindította az ilyenkor szükséges eljárást, hiszen Lisszabon hivatalosan is megerősítette, hogy a deficit tavaly elérte a hazai össztermék (GDP) 4,1 százalékát. Ez súlyos pénzbírsághoz vezethet. A portugálok most joggal érzik úgy, hogy az EU kormánya kettős mércét alkalmaz, s az írásba foglalt elveket csak azzal a tagállammal szemben védi erőteljesen, amely nem elég erős érdekeinek megvédelmezéséhez.

Az ügyben véleményt nyilvánított Wim Duisenberg, az Európai Központi Bank elnöke is. „A fő ok, amiért most az érintett az országok költségvetési nehézségekkel küszködnek, az, hogy a gazdasági növekedés időszakát nem használták ki pénzügyi helyzetük jelentős javítására” – mondta a bankelnök. Szerinte a stabilitási és növekedési paktumban foglaltakat be kell tartani, és a „félrelépőket” pénzbírsággal szükséges büntetni. A deficitvita október 8-án folytatódik, ekkor találkoznak legközelebb az EU-tagországok pénzügyminiszterei. (m, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?