Így trükköznek a bankok

Pozsony |

<p>A szlovákiai pénzintézetek &ndash; a jelzáloghitelek iránti növekvő keresleten felbuzdulva &ndash; egyre több akciós ajánlattal rukkolnak elő a fogyasztási hitelek esetében is.&nbsp;</p>

Az ügyfeleket elsősorban az alacsonyabb kamatokkal próbálják magukhoz csalogatni, az elemzők szerint azonban nem szabadna bedőlnünk az olcsó reklámfogásoknak. „Alacsonyabb kamat, az időben történő törlesztés díjazása, a hitelfolyósítási díj visszafizetése, a bankok a legkülönfélébb trükkökkel próbálják magukhoz csalogatni az ügyfeleket. Valójában csak olyan cselről van szó, amely célja, hogy a bankok felhívják magukra a figyelmet” – nyilatkozta Pavel Škriniar, a Finančná Hitparáda pénzügyi portál elemzője. A kamatra figyelünkA hitel iránt érdeklődők többsége manapság a bank által kínált kamatszintet tartja a legfontosabb mutatónak a kölcsön kiválasztásánál, ez azonban gyakran megbosszulja magát. A kamat ugyan az egyik legfontosabb összetevője a hitellel járó összes költségnek, a bankok ugyanakkor Škriniar szerint egyre inkább a hitellel összefüggő egyéb díjakra helyezik a hangsúlyt. Épp ezért az ügyfeleknek a korábbiaknál is jobban oda kellene figyelniük a teljes hiteldíjmutatóra (THM), amelyből kiderül, hogy az adott hitel felvétele után az adósnak egy év alatt a tőkén túl mekkora összeget kell visszafizetnie. A THM kiszámításánál a következő tételekkel számolnak: kamat, kezelési költség, értékbecslés és helyszíni szemle díja, ingatlan-nyilvántartási eljárás díja, a hitelközvetítőnek fizetendő díj, bankszámlavezetés díja. Minél alacsonyabb a THM, annál kedvezőbb a kölcsön az ügyfél számára. A díjakkal vernek át„Az elmúlt időszakban ugyan szinte mindenhonnan azt az üzenetet próbálják meg közvetíteni a bankok, hogy a kamatok még soha nem voltak olyan kedvezők, mint manapság, amiben igazuk is van. Mi azonban kiszámítottuk, hogy a kamatok csökkenése ellenére a teljes hiteldíjmutató alig változott. Míg a szlovákiai bankok által kínált átlagos THM egy 1500–6500 euró közötti, 1–5 éves futamidejű fogyasztási hitel esetében 2013 első negyedévében 20,44 százalék volt, a tavalyi utolsó negyedévre csupán 17,18 százalékra csökkent” – mondta Škriniar. Mit jelent ez a gyakorlatban? Škriniar szerint példaként egy ötéves futamidejű, 2500 eurós hitelt vehetünk. A Prima bankánál egy ilyen hitelhez például 7,90 százalékos kamattal lehet hozzájutni, a THM azonban 17,72 százalék. Fordított a helyzet a ČSOB-nál. Ez ugyan 5,5 százalékos kamatszinttől reklámozza ezt a hitelt, a valós kamat azonban Škriniar szerint 9 százalék, ennek ellenére a THM 8,84 százalék. „Márpedig ez az utóbbi mutató a fontosabb, vagyis az alacsonyabb kamat nem mindig jelent olcsóbb hitelt” – tette hozzá a Finančná Hitparáda elemzője. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?