Ideiglenes vízdíjszünet 2017-ig

<p>Pozsony. A Fico-kabinet eredeti elképzelései szerint a szlovákiai gazdák már a jövő évtől fizettek volna az öntözővízért, ami jelentős anyagi terhet jelentett volna számukra. A gazdák érdekvédelmi szervezeteinek azonban a jelek szerint sikerült kiharcolniuk, hogy az említett díjat csak 2017-től vezessék be.</p>

SUSLA BÉLA

A kormány egy köbméter öntözővíz árát eredetileg egy centben határozta meg, amit a gazdáknak a jövő évtől kellett volna fizetniük. A köbméterenkénti egycentes vízdíj ugyan szimbolikusnak tűnhet, a valós kép a mezőgazdasági termelők körében azonban könyörtelen: éves viszonylatban akár több ezer euróval is nőttek volna a kiadásaik. Így nem csoda, hogy a kormány elképzelése hatalmas felháborodást váltott ki az őstermelők és érdekvédelmi szervezeteik körében. Hallatta hangját a Szlovákiai Agrárkamara (AKS), valamint a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) is.

„A vízdíjat jövő év elejétől kellett volna fizetniük a gazdáknak. Igaz, hogy a jelzett vízdíj első hallásra nem tűnik ijesztőnek, de ha alaposabban belegondolunk, hogy az egész év folyamán milyen mennyiségű vizet használ el az őstermelő, a valós kép már egészen mást mutat” – nyilatkozta lapunknak Patasi Ilona, az AKS elnöke. Szerinte a honi agrárvállalkozók 2012-ben például 21,4 millió köbméter vizet használtak el öntözéshez, így nem nehéz felmérni, hogy az intézkedés milyen hatással lenne az ágazatra.

Az ideiglenes vízdíjszünetről a parlament mezőgazdasági bizottságával folytattak megbeszélést a két kamara illetékesei. „A bizottság ígéretet tett arra, hogy 2016 utolsó napjáig a mezőgazdasági őstermelők nem fizetnek vízdíjat. Mindez azonban természetesen nem azt jelenti, hogy teljesen ingyenes számukra az öntözés. Az öntözőberendezések bérleti díja minden egyes hektárra vonatkoztatva három euró, a gazdáknak fizetniük kell az elhasznált áramért és a víz szállításáért is. Együttesen így köbméterenként 0,2 euróba kerül az öntözővíz” – magyarázza Mészáros Árpád, az AKS Dunaszerdahelyi Regionális Hivatalának elnöke. Szerinte a földművelésügyi minisztérium által jegyzett 168 ezer hektáron bérelt öntözőrendszerből csak 110 ezer hektáron üzemképesek a berendezések. Mivel többségében elavult rendszerekről van szó, javítanivaló jócskán akad. S a gazdáknak ügyelnünk kell arra is, hogy megőrizzék a csapokat, a vasat a lopásokkal szemben.

A vízdíj tervezett bevezetését fontolgatva a környezetvédelmi minisztérium többek között azzal érvelt, hogy az állam nem részesíthet előnyben semmilyen kiválasztott csoportot a vízhasználatnál. Ugyanakkor rámutatott, hogy a vízdíj bevezetése csak azokat érintette volna, akik egy évre lebontva több mint 15 ezer köbméternyi vizet használnak el öntözéshez, illetve a havi 1250 köbméteres fogyasztást túllépőket.

Szalay Mihály magángazda 980 hektárnyi területen folytat már több éve termelést, s ebből mintegy 560–570 hektáron tudja biztosítani az öntözést. „Fő növénykultúráim a burgonya és a vöröshagyma. A mai kiélezett versenyhelyzetben nem lehet eredményesen gazdálkodni állandó öntözés nélkül. Ha életbe lépett volna a kormány döntése a vízdíj bevezetéséről, az több tízezres pluszkiadást jelentett volna a költségvetésemben” – állítja a magyarbéli agrártermelő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?