<p>A sanghaji tőzsde 8,5 százalékos eséssel emlékezetessé tett "fekete hétfőjének" hatására 1089 pontot esett hétfőn nyitás után 30 vezető amerikai iparvállalat Dow Jones indexe, ez a legnagyobb zuhanás, ami valaha is egy kereskedési nap alatt bekövetkezett.</p>
Hullámvasúton a New York-i tőzsde
Az árfolyamok ezt követően drámai emelkedésbe kezdtek és 115 pontra megközelítették az eredeti szintet, végül az index 588 pontos, 3,6 százalékos mínuszban, 15 874 ponton zárt.
"Kétpercenként 75-100 pontos mozgásról beszélünk. Rendkívül gyors volt, minden nagyon-nagyon sebesen történt" - nyilatkozott a CNBC-nek Peter Costa, az Empire Executions kereskedőcég elnöke.
A Vix, a piac ingatagságát mérő "félelemindex" elérte az 53-as értéket. Utoljára 2009 márciusában, a pénzügyi válság mélypontján haladta meg az 50-es szintet
A Dow index a nyitás jelező harangszónál 6,6 százalékot zuhant. A meredek esés miatt a New York-i értéktőzsdén a 2007-es elfogadása óta csak 2008-ban, az amerikai pénzügyi válság és 2010-ben, az eurózóna válsága okozta pánik miatt alkalmazott 48-as szabályhoz folyamodtak. Ez felgyorsítja a kereskedés elindítását azzal, hogy mellőzi az árfolyamoknak a kereskedést megelőző jóváhagyását.
A Standard & Poor's 500-as indexe 3,9 a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 3,8 százalékos mínusszal zárt. Az Apple a pénteki záráskor regisztrált 105,72 dolláros árfolyamról 92-re, a KFC-t tulajdonló Yum Brands pedig 79,70-ről 71,39-re esett vissza. A nap legnagyobb vesztesei az ExxonMobil és a többi olajvállalat volt, a nyersolaj hordónkénti 40 alatti kereskedése mellett.
A New York-i tőzsdén a múlt hét volt az elmúlt négy év legrosszabb hete, a Dow index a csúcspontjának májusban történt elérését követően 10 százalékot zuhant.
A piacok megnyugtatására Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője arról beszélt hétfői sajtótájékoztatóján, hogy az amerikai gazdaság erős és jó az ellenálló képessége. Elemzők is arra mutattak rá, hogy az amerikai gazdaság alapjai nem változtak, a növekedés stabil, a bankok stabilak, a munkanélküliségi ráta 5,3 százalék. A legutóbbi piaci korrekció idején, 2011 áprilisában ez a mutató 9,1 százalékos volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.