<p>Szlovákiában 2013 harmadik negyed-évében kissé már javulhat a munkaerő-piaci helyzet, különösen a feldolgozóiparban és a kereskedelemben várható új munkaerő felvétele; a rendkívül magas munkanélküliségi mutató ellenére a cégek 10 százaléka képzett munkaerő híján csak nehezen tudja feltölteni a megüresedett pozíciókat.</p>
Hiányszakmák Szlovákiában
Pozsony |
Szlovákiában a harmadik negyedévben a 10 legfontosabb ágazat közül 6 több munkaerőt vesz fel, mint amennyit elbocsát, különösen a feldolgozóiparban, a közlekedésben és a kereskedelemben születnek új állások, viszont az államigazgatásban, az egészségügyben, a víz- és energiaellátásban erőteljes leépítések várhatók – derül ki a Manpower munkaerő-piaci társaság átfogó felméréséből. 2013 harmadik negyedében a munkapiac nettó indexe +1 százalék lesz (az 1. negyedévben még -8% volt), a társaság 750 munkaadó adatait összegezte. A munkapiac nettó indexe a következő elemekből áll össze: a megkérdezett cégek, intézmények 10%-a új alkalmazottakkal számol, 9% szerint náluk sor kerül elbocsátásokra, a fennmaradó hányad szerint nem változik a helyzet. Vagyis összességében a munkahelyteremtők és a leépítők egyenlege +1%, ami nem jelenti azt, hogy az állások száma 1%-kal nő, hiszen a felmérés csak a várakozásokat tükrözi. A nemzetközi felmérésből kiderül, hogy Csehországban a munkapiac nettó indexe +2%, Magyarországé pedig 0, azaz a munkahelyteremtők és az elbocsátók száma egyensúlyban van. Ami a regionális lebontást illeti, Pozsonyban a legjobb (+8), Közép-Szlovákiában pedig a legrosszabb (-5) a helyzet – mondta tegnap Jaroslava Rezlerová, a Manpower cseh és szlovák vezérigazgatója.A Manpower azt is feltérképezte, vajon a cégek nem szűkölködnek-e a képzett munkaerő hiányában. Bár Szlovákiában már 14 százalék fölé kúszott az állástalanok aránya, mégis a megkérdezett társaságok egytizede szerint nehéz betölteni a megüresedett pozíciókat (a világátlag viszont 35 százalék, vagyis minden harmadik cégnek jelent ez gondot). „Leginkább a műszaki irányú végzettség hiányzik a piacról, azaz most mérnökökből és szakmunkásokból kellene több” – mondta el Rezlerová. Nálunk még nem annyira égető a probléma, ám így is a cégek 12 százaléka szerint a képzett munkaerő szűkössége kiemelt problémát okoz számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.