Ha sztrájk miatt törlik a járatot...

<p>Bár a Lufthansa pilótái hétfő éjszaka felfüggesztették a sztrájkot, nem hárult el a veszély, hamarosan újra folytatódhat a munkabeszüntetés.</p>

De nem csak a német légitársaság munkavállalói elégedetlenkednek, a párizsi repülőtér légiirányítói kedden szüntették be a munkát, a British Airways pilótái is jelezték, hamarosan hasonló eszközökhöz folyamodnak, ha a vezetés nem teljesíti a követeléseiket. Sok kisebb légitársaság hasonló helyzetben van, így idén az utasoknak fel kell készülniük a sztrájkhullámokra. Milyen jogaik vannak a reptéren maradt utasoknak?

Az általános szabályok szerint egy sztrájk úgynevezett vis major esetnek minősül, azaz hasonló szabályok vonatkoznak az ilyen esetekre, mint ha vihar lenne a repülőtéren, vagy pedig ha köd miatt le kell zárni egy repülőteret. Azaz anyagi kártérítésre ne számítson senki, aki éppen egy olyan járatra foglalt jegyet, amelyet a sztrájk miatt törölni kényszerül a légitársaság. Amit azonban joggal követel az utas, az nem más, mint a segítségnyújtás, szaknyelven asszisztencia. S hogy ez mit foglal magában, az légitársaságonként eltérő lehet. Bár létezik egy európai törvény, mely minden légi fuvarozóra nézve kötelező, a gyakorlatban azonban mégis óriási különbség van egyes társaságok ügyfélpolitikája között.

Az említett, 2004-ben érvénybe lépett európai törvény előírja, hogy törlés esetén a légitársaságok kötelesek kártérítést fizetni az utasoknak, valamint megfelelő segítséget nyújtani. Mivel a sztrájk ki van zárva a kártérítési kötelezettség alól, így csak ez utóbbira tarthatnak igényt az utasok. Az úgynevezett asszisztencia során ételt és italt kell biztosítani az utasoknak, telefon, fax és e-mailhozzáférést is kérhetnek a reptéren rekedt utasok, s ha szükséges (pl. a következő elérhető járat csak másnap indul), akkor szállást – és a szállítást a hotelbe – is meg kell szervezni. Ha az utas kéri, a légitársaság köteles visszatéríteni a repülőjegy teljes árát, vagy díjmentesen átfoglalni egy másik, későbbi járatra. Kivonatosan ennyit ír elő a törvény, most nézzük, milyen a gyakorlat.

A fapados légitársaságok egyik jellemzője, hogy minden lehetséges költségen spórolnak, így az utasoknak nyújtott szolgáltatások is hagynak kívánnivalót maguk után. Igaz, az ilyen légitársaságok alkalmazottai csak elvétve sztrájkolnak. Mivel a fapadosoknak nincs a reptéren munkatársuk, így az esetek nagy részében az utasok magukra maradnak, az információk is csak nehezen jutnak el az hozzájuk. Ilyenkor az egyik legfontosabb feladat, hogy meg kell őrizni minden egyes számlát, ami a törléssel kapcsolatos kiadásokat igazolja. Legyen szó reptéri étkezésről, telefonálásról, vagy hotelszámláról. Ezeket később, a hazatérés után kell benyújtani a légitársaság reklamációs osztályára, ők ez alapján fizetik vissza a költségeket. Figyelem, a fapadosok szinte minden költséget maximalizálnak, szóval nem szabad azt gondolni, hogy most kirúgunk a hámból, és a legdrágább étteremben eszünk, iszunk, és a legdrágább szállodában foglalunk szállást. Szinte biztos, hogy ilyen esetben a fapados légitársaság csak a kiadások töredékét fizeti vissza. Persze, akik fapadossal utaznak, mindig figyeljenek arra, hogy legyen elegendő pénzük az ilyen váratlan helyzetek finanszírozására.

A hagyományos légitársaságok sokkal jobban figyelnek az utasokra, így aki ilyen fuvarozóval utazik, szinte biztos lehet benne, hogy sokkal magasabb színvonalú ellátást kap, mint a fapadosok utasai. Persze, ha sztrájk van, akkor nagy a tömeg, sok mindenkinek kell szállást, étkezést biztosítani, így szükség van egy nagy adag türelemre is. A gyakorlat azt mutatja, hogy a törvényben előírt szolgáltatásokat mindenképpen megkapja az utas, a nemzeti légitársaságok igyekeznek a lehető leghamarabb eljuttatni ügyfeleiket a célállomásra, addig pedig ételt, italt és távközlési szolgáltatásokat biztosítanak számukra. Ez akár azt is jelentheti, hogy átfoglalják egy másik légitársaság járatára, de ez nem törvényszerű. Ha az utas hazafelé tart, és a sztrájk miatt meghosszabbodik a kinntartózkodás ideje, akkor jár a szállodai elhelyezés is. Itt általában a légitársaság reptéren levő képviselője igyekszik elhelyezi az utast valamelyik közeli hotelben, gyakorlatilag ez három- vagy négycsillagos szállodai szobát jelent. Az induló utasoknak ez a szolgáltatás nem jár. Anyagi kártérítés itt sincs, ám a légitársaság igyekszik enyhíteni az okozott kellemetlenségeken, így különböző figyelmességeket ajánl fel az utasoknak – ilyen lehet a törzsutaskártyára felírt extra pont, turistaosztályról business osztályra szóló átfoglalás egy másik út során, vagy időnként ajándékjegy is.

Szakemberek szerint idén több sztrájk várható, így nem árt, ha indulás előtt felkészülünk az ilyen esetre is – mind lelkileg, mind pedig anyagilag.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?