Gomba módra szaporodó irodaházak

Budapest/Pozsony |

<p><br />A visegrádi országokban manapság rohamtempóban bővül az irodapiac, évente több 100 ezer négyzetméternyi, egyre inkább A kategóriás üvegpalotát adnak át. A legfrissebb kapacitásbővülésről Budapest adhat számot, ahol a Duna partján megnyílt a Millenium Tower II. és III. irodaház.</p>

Régiónk egyik legnagyobb ingatlanfejlesztője, a Pozsonyban is aktív TriGránit jóvoltából a múlt csütörtökön a pesti Duna-parton található Millennium Városközpontban átadták a Millennium Tower II. és III. irodaházat. Az összesen 64 millió euró értékű beruházás 18 hónap alatt készült el, az A kategóriás irodaházak 60 százaléka már a megnyitáskor bérlőre talált. A Millennium Tower II. irodaház 18 325 négyzetméteres, a Millennium Tower III. pedig 20 434 négyzetméteres, 8 emeletes épület. Az egymilliárd euró értékű Millennium Városközpont 327 000 négyzetméteres teljes beépítése 2013-ig valósul meg.
A TriGránit Európa harmadik legnagyobb ingatlanbefektetési és -fejlesztési vállalata, Közép-Kelet-Európa 11 országában van jelen. A TriGránit Fejlesztési Zrt. eddig összesen 2 milliárd euró értékben fejlesztett projekteket, és további 8,5 milliárd euró fejlesztés megvalósítását tervezi az elkövetkező 5 évben. A Millennium Városközpont 5,5 hektáros területén eddig megvalósult fejlesztések közé a magyar kulturális élet központjának számító Nemzeti Színház és Művészetek Palotája, továbbá a Duna-Pest Rezidenciák luxus társasház, valamint az összesen közel 60 ezer négyzetméteres Millennium Tower I., II. és III. irodaházak sorolhatóak.
Az ingatlanfejlesztő Pozsonyban is jeleskedik: az általa épített Polus City Center mellett húzta fel az ugyancsak Millenium I. és II. névre hallgató irodaházakat, májusban pedig Pozsony-Újvárosban adta át a Lakeside Park első, 24 800 négyzetméternyi hasznos területű épületét. A főváros idén még ennél is nagyobb kapacitású irodaházakkal gazdagodik: a Főrévi úton ősszel átadják az Apollo Business Center második és harmadik tömbjét (72 ezer négyzetméter), elkészül a Szlovák Takarékpénztár új központi épülete (51 ezer négyzetméter), továbbá már átadták az Aupark üzletközponthoz tapadó Aupark Tower toronyházat (29 ezer négyzetméter).
2007 végén Varsóban, Prágában, Pozsonyban és Budapesten együttesen 7,7 millió négyzetméternyi irodaterület volt, ami mintegy 1200 futballpályának felel meg. Azonban ez az adat máris elavult, hiszen csak Prágában 2008 első felében további 143 ezer négyzetméterrel bővült az összterület, Budapesten idén 200-250 ezer négyzetméternyi első osztályú iroda épül, és Pozsonynak sem kell szégyenkeznie, mivel 2008-ban 240 ezer négyzetméteres gyarapodással számolnak. A viharos gyarapodás ellenére egyelőre nem kell attól tartani, hogy az elegáns külsejű üvegpalotát bérlők nélkül maradnának: az üresen álló irodák aránya térségünkben csak 3 és 12 százalék között mozog, ezen belül Pozsony mutatója 5 százalék. A témával foglalkozó King Sturge társaság körképéből kiderül, a szlovák fővárosra legalább 2010-ig viharos irodafejlesztés vár. „Az ország gyors gazdasági növekedése fokozza az igényt a modern irodák iránt” – közölte Klára Valaská, a King Sturge munkatársa, akinek a becslése szerint a 2007 végi 746 ezer négyzetméteres összterület idén akár további 260 ezerrel, jövőre pedig újabb 240 ezer négyzetméterrel nőhet.
Ha ez a prognózis bejön, akkor Pozsony együttes irodaterülete 2008 végén elérheti az 1 millió négyzetmétert, ami ugyan elhalványul a budapesti, 3 millió négyzetméterhez közelítő adat mellett, ám az arányokat tekintve mégis jobb a magyar fővárosénál.
A piac pezsgése ellenére a négyzetméterenkénti bérleti díjak továbbra sem nevezhetők alacsonynak. A King Sturge mérése szerint Prágában az éves négyzetméterenkénti bérleti ár 14 és 21 euró között alakul, Pozsonyban ugyanez manapság 9-18 euró, Budapesten 10-16 euró, Varsóban pedig 13-30 euró az idevágó mutató.
Az ipartól egyre inkább a szolgáltatások felé forduló visegrádi fővárosok irodaigénye még évekig nem csillapítható, azonban tudatosítanunk kell, hogy a dinamikus mutatók az alacsony kiinduló bázisnak is köszönhetők. Csak egybevetésül: egyedül nyugati szomszédunk fővárosa, Bécs nagyobb irodaikapacitással (összesen mintegy 10,4 millió négyzetméter) rendelkezik, mint a négy visegrádi főváros együttesen. És még egy ennél is kirívóbb példa: az összesen legalább 5 millió főt számláló 4 fővárosnál hétszer kisebb lélekszámú Majna-Frankfurt irodaterülete eléri a 12 millió négyzetmétert, ami jelzi, a bővülésnek még nem jött el a vége. (shz, akt., m, T)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?