Futártámadás a posta ellen

Ha levelet vagy csomagot szeretnénk küldeni, ma már nem kell feltétlenül a postához fordulnunk. A Szlovák Postának az elmúlt időszakban egyre nagyobb gondot okoznak a legkülönfélébb futárszolgálatok, amelyek azonban egyelőre csak a gyorsaságban versenyeznek az állami céggel.

A futárcégek szerint szolgáltatásaik iránt évről évre nagyobb az érdeklődés. Eddigi tapasztalataik szerint az emberek elsősorban akkor fordulnak hozzájuk, ha küldeményüket a lehető leggyorsabban szeretnék eljuttatni a címzetthez. Ügyfélkörük így azon nagyobb cégek közül kerül ki, amelyek számára a gyorsaság fontosabb az árnál.

Egyik fő előnyük a postával szemben, hogy a feladónak ki sem kell mozdulnia otthonról vagy a cégből – a szolgáltatók többsége háztól házig szállít. Rendeléseinket telefonon vagy az interneten keresztül tehetjük meg. Ez alapján keres fel bennünket a futár, a kézbesítés első láncszeme. A rendeltetés helyétől függően aztán kiválasztják a lehető leggyorsabb kézbesítési módot. A leggyorsabban természetesen a fővároson belül veheti át a címzett a csomagot. A Pozsonyi Futárszolgálat például egy órával a telefonos rendelést követően képes célba juttatni a küldeményt. Szlovákián belül a csomagküldők többsége a rendelést követő második munkanapon adja át a csomagot, meg lehet egyezni azonban gyorsabb határidőben is.

Gyorsaság, háztól házig szállítás – mindez persze nincs ingyen. A csomagküldők hátránya a postával szemben a lényegesen magasabb ár. Egy 5 kilogrammos csomag szállításáért első osztályon, Szlovákián belül a posta például 76 koronát kér. Ennek fejében a címzett két napon belül juthat hozzá a küldeményhez. Egy ugyanilyen csomagot a Pozsonyi Futárszolgálat a fővárosban egy órán belül kézbesít, ezért azonban 140 koronát kér.

A nemzetközi futárszolgálatok többsége Európán belül is a rendelést követő második munkanapon képes átadni a csomagot, míg Amerikába ez csak egy nappal tovább tart. Ha első osztályon, azaz expressz adjuk fel a csomagot, akkor az Egyesült Államokban ezt a címzett 7–12 órával a feladást követően kapja meg. Ha azonban nem sietünk, és szeretnénk olcsóbban feladni a küldeményt, akkor választhatjuk a másodosztályt is. Ez esetben a csomagunk 20–25 napig is vándorolhat, míg átkerül az Atlanti-óceán másik partjára. Ez utóbbi is azonban csak tájékoztató jellegű időtartamnak számít, vagyis a küldemény kézbesítése ennél akár tovább is tarthat. Az árkülönbség a postánál az első és a másodosztály között nem is olyan nagy. Míg egy első osztályon az Egyesült Államokba elküldött ötkilós csomagért 1050 koronát fizetünk, másodosztályon ugyanez 930 korona. Egy ugyanilyen csomagot a DHL futárszolgálat 8884 koronáért kézbesít.

A csomagküldők szolgáltatásait természetesen igénybe vehetjük akkor is, ha a szomszédos országokba szeretnénk valamit elküldeni. Ez esetben egy első osztályon Csehországba elküldött ötkilós csomagot a posta 4–6 nap alatt juttat célba, míg másodosztályon 6–9 napig tart a kézbesítés. Az előbbiért 345, az utóbbiért 310 koronát kérnek. A TNT Express futárszolgálat ugyanezt a csomagot egy nap alatt képes eljuttatni a címzetthez, ám ezért 1207 koronát számláz. Ha nem sietünk annyira, akkor igénybe vehetjük a TEN Express szolgáltatását is. Ők három nap alatt kézbesítik a csomagot, és mindezért 405 koronát kérnek. Persze minden futárszolgálat felel azért, hogy a küldeményt az adott időn belül kézbesíti. Ha a csomag valamilyen oknál fogva mégis később jut a célba, akkor az ügyfélnek visszafizetik a díj egy részét.

A futárszolgálatok többsége lehetővé teszi azt is, hogy folyamatosan figyelemmel tarthassuk a küldemény útját. Ezeknek a társaságoknak az internetes oldalain elég beütni a küldeményünk számát, és megtudhatjuk, hogy a csomagunk épp hol van. A szolgáltatók ezért nem kérnek pénzt. Néhány társaság azonban lehetővé teszi azt is, hogy a csomag útjáról e-mailen, SMS-en vagy egyéb módon szerezhessünk tudomást. Ez esetben is elég, ha elküldjük a megadott telefonszámra a küldeményünk kódszámát, és pár másodpercen belül megkapjuk a csomagról szóló üzenetet. (S, t, m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?