Fontos az integrált ellenőrzési rendszer

Pozsony. Szlovákia március végéig pontosan meghatározza, hogy az agrárgazdasággal kapcsolatos EU-normákat meddig vesszük át – ígérte meg brüsszeli tárgyalásain Pavel Koncoš szlovák agrárminiszter.

Pozsony. Szlovákia március végéig pontosan meghatározza, hogy az agrárgazdasággal kapcsolatos EU-normákat meddig vesszük át – ígérte meg brüsszeli tárgyalásain Pavel Koncoš szlovák agrárminiszter. Leszögezte, a tárca szándékai szerint a csatlakozás feltételeként szereplő összes intézményt jövő év végéig létrehozzuk, úgy hogy 2003 folyamán már megkezdődhessen a tesztelésük.

Pavel Koncoš miniszter ugyanakkor bevallotta, hogy vannak gyenge pontjaink. Ilyen például az ún. integrált ellenőrzési rendszer, az IACS kiépítése és üzembe helyezése. (Az EU az IACS-tól teszi függővé az uniós dotációk és más agrártámogatások folyósítását.) A rendszer nem olcsó, 2002-ben és 2003-ban összesen 734 millió koronát kellene rá fordítani, miközben a PHARE-alapból 325,8 millió koronát kapnánk erre a célra. A maradék 408 millió koronát (174,2 milliót 2002-ben, 228,8 milliót pedig 2003-ban) viszont az állami költségvetésből kellene előteremteni. Koncoš bízik abban, hogy a kormány és a parlament megérti az IACS kiépítésének fontosságát és lehetővé teszi, hogy a januártól magasabb dohányadóból az agrárium is részesüljön. Ha a miniszterek, főként a pénzügyi tárca és a parlamenti képviselők elutasítanák az agrártárca kérését, úgy a termelőknek szánt dotációkat kellene lefaragni. Ugyanis ha nincs IACS, akkor nincs EU-csatlakozás sem. A szlovákiai agrártermelőknek is csak akkor lesz előnyös az uniós csatlakozás, ha részesülhetnek a brüsszeli támogatásokból.

Egyelőre nem tudni, hogy mennyi pénzt kaphatnának az Unióhoz most csatlakozni kívánó országok. Az EU-támogatások eddigi legnagyobb élvezői, így Spanyolország, ĺrország és Görögország is ellenzik, hogy az új tagok a csatlakozás pillanatától részesülhessenek a közvetlen támogatásokból. Ugyanakkor az EU is módosítani kívánja agrárpolitikáját. Koncoš brüsszeli tárgyalásai alapján arra a meglátásra jutott, hogy az Unió fokozatosan csökkenti a közvetlen támogatásokat és növeli a vidékfejlesztési dotációkat. Ebből az alapból a szlovákiai agrártermelők is részesülhetnének. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?