Folyamatosan csökken a hazai élelmiszerek aránya a szlovákiai üzeletekben

Pozsony |

<p>Folyamatosan csökkent az utóbbi években a szlovákiai üzletekben a hazai élelmiszerek aránya, az idén tavaszra 43 százalékra esett vissza - derült ki a Szlovák Élelmiszeripari Kamara (PKS) által készíttetett felmérésből, melynek eredményeit csütörtöki sajtótájékoztatójukon ismertették a szervezet képviselői Pozsonyban.</p>

A GfK piackutató által készített felmérés szerint a szlovákiai üzletekben mind a 2011-es, mind pedig az idei adatok szerint alacsonyabb volt a hazai élelmiszerek aránya a pultokon, mint a szomszédos országok esetében. Szlovákiában a diszkontüzletek, és nagyraktárak esetében, illetve a legnagyobb forgalmat bonyolító hipermarketeknél volt a legalacsonyabb (29-43 százalék közötti) a hazai élelmiszerek aránya, míg a kisebb üzletekben (60 százalék) meghaladta az országos átlagot.    A felmérés eredményei szerint ugyanakkor Szlovákiában az idei évre némileg lassult a hazai élelmiszerek aránycsökkenésének üteme, a tavalyihoz képest csak egy százalékpontot esett vissza a 2011-ben még 50 százalékos arány.    "A tavalyihoz mért elmozdulás a hazai élelmiszerek arányának stabilizálódását jelzi, mivel a csökkenés a statisztikai hibahatár értékén van" - mondta Daniel Poturnay, a PKS elnöke, aki szerint az arány javítását egyebek mellett az élelmiszeripar állami - nem csupán anyagi jellegű - támogatásának növelésével is elő lehetne segíteni. Rámutatott: Szlovákiában a szektor anyagi támogatásának szintje tavaly egyharmincada volt a dániainak.    Poturnay szerint a környező országokban sokkal magasabb szinten van "a lakosság fogyasztói nacionalizmusa", ez is a magyarázata annak, hogy ott magasabb a hazai élelmiszerek aránya, mint Szlovákiában. Az okok közé sorolta azt is, hogy némelyik szomszédos országban sikeresebb a hazai gyártók érdekérvényesítése. "Magyarországon például ez sikeresen zajlik és megvan a támogatása a kormány és szervei részéről is, Szlovákia ezen a téren kissé le van maradva, de itt is igyekszünk felébreszteni a fogyasztót" - mondta a PKS elnöke az MTI kérdésére válaszolva.    Az elmúlt egy évben a szlovák élelmiszerek aránya az ország nagyobb vásárlóerőt felmutató nyugati régióiban csökkent leginkább, ugyanakkor a szegényebbnek tartott keleti és északi megyékben némileg nőtt. Ez, valamint az a tény, hogy a fogyasztók által megvásárolt élelmiszerekben a hazai termékek aránya a vizsgált időszakban meghaladta a 60 százalékot, Poturnay szerint cáfolja azt a vélekedést, hogy a hazai élelmiszereket azért nem teszik ki pultjaikra a kereskedők, mert azok drágábbak, így kisebb irántuk a kereslet.    Az egyes áruszegmenseket vizsgálva a hazai tejből, az ásványvizekből, sörből illetve húsból és hústermékekből volt a legtöbb hazai termék a szlovákiai üzletek polcain, arányuk 50 és 64 százalék körül alakult. Az édességek és tartós élelmiszerek szegmensében volt a legkisebb, 20 százalék alatti ez az arány. Az egyes üzletláncok kínálatát tekintve Szlovákiában a Lidl boltjaiban volt a legkevesebb hazai áru, mindössze 16 százalék, a legnagyobb arányban pedig a Coop és a CBA üzleteiben jelentek meg a hazai termékek, 62, illetve 56 százalékos arányban. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?