Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed augusztus 17-i kamatdöntése megnyugtatta a jelzáloghitelek válságától tépázott pénzpiacokat (a válság részletei hírmagyarázatunkban olvasható), ezért a múlt héten a korona árfolyamának alakulása is higgadtabb volt, bár erős kilengéssel.
Erősen kilengett a kurzus
A korona és a lakáshitel-válság
Az utóbbi hetek tőkepiaci mozgásai bekerültek vezető hírek közé. Hitelválság alakult ki, amely az Egyesült Államokból indult, de már az egész világon érezteti a hatását. Az Atlanti-óceán nyugati partján a hitelintézetek az utóbbi években egyre több és több ingatlanfedezetű hitelt adtak, amelyek visszafizetése a szegényebb rétegek számára egyre nagyobb gondot jelent. A válság így először az ingatlan fedezetű kötvények piacán jelent meg, majd idővel átterjedt Európára illetve a tőzsdékre is. Felmerülhet a kérdés, hogy egy ilyen pénzügyi turbulenciának van-e valamilyen hatása a közép-európai átlagpolgárok pénzügyeire? Ilyen jellegű kihívással Szlovákiában még eddig nem kellett szembe nézni. Az évezred fordulóján ugyan volt egy kisebb ingatlanár-csökkenés, de ennek egészen mások voltak az okai és a következményei, mint a mostani válságnak. Le kell szögezni, hogy az Amerikában meglévő és a válságot kirobbantó okok itt nincsenek meg. Bár a lakáshitelek piaca rohamosan bővül, a lakosság eladósodottsága mégis messze elmarad a tengerentúlon, vagy akár Nyugat-Európában is megszokott szinttől. A bankok bár kínálják a hiteleket, nagyon odafigyelnek arra, hogy biztosan visszafizessék azokat. Mindezek ellenére nem lehet elmondani, hogy a nyugati fogyasztók problémái nem gyűrűznek be hozzánk is. Minden pénzügyi válság esetén gyengülnek a feltörekvő országok piacai is. A korona vagy a forint gyöngülésének a hátterében is a lakáshitel-válság áll. Ha például most vásárolunk kemény valutát külföldi nyaralásunkhoz, egy kissé mélyebben kell a zsebünkbe nyúlnunk. Mivel a tőzsdék is esnek, akinek részvényalapban lévő megtakarítása van, ha időlegesen is – de valamit veszít. Ezen a rövid távú hatásokon túl ha egy nagyobb globális visszaesés történne, a lakosság még inkább megérezné azt. Egy ilyen válságra tehát nem lehet felkészülni. Amit tehetünk: kihasználjuk az olcsó vásárlás lehetőségét. A tőzsdei visszaeséseket ugyanis idővel fellendülés követi. (horb)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.