<p>A cseh Energetický a Prumyslový Holding (EPH) – a Szlovák Gázművek (SPP) 49%-os részvénycsomagjának a januári átvételét követően – megvásárolhatja a Közép-szlovákiai Áramszolgáltató (SSE) kisebbségi tulajdonrészét is. </p>
Energikus cseh terjeszkedés
Pozsony |
Az SSE pénteki közgyűlésén erre az áramszolgáltató többségi tulajdonosának számító állam is rábólintott. Az SSE kisebbségi, 49 százalékos részvénycsomagjának az eddigi tulajdonosa a francia Electricité de France egyik leányvállalata volt, amely a részvénycsomagért nagyjából 400 millió eurót kap a csehektől. Ez nem olyan nagy összeg, ha figyelembe vesszük, hogy az SSE tavalyi nettó nyeresége elérte a 81 millió eurót. A Fico-kabinet eredetileg nagyobb ellenőrzést követelt a cégben az állam számára, a cseh motejlek.com hírportál információi szerint azonban az EPH végül az áramszolgáltató menedzseri ellenőrzését is megszerezte. Az EPH Csehország második legnagyobb hő- és áramszolgáltatója, a cég 44,44%-a a leggazdagabb cseh üzletember, a Petr Kellner milliárdos által vezetett PPF pénzügyi csoport kezében van, további 37%-ot pedig a J&T cseh–szlovák befektetési csoport birtokol. Az EPH az idei év elején vásárolta meg a Szlovák Gázművek 49 százalékos részvénycsomagját is, amiért 2,6 milliárd eurót fizetett az addigi tulajdonosoknak, a német E. ON Ruhrgas és a francia GDF Suez csoportnak, miközben az SPP-ben is az állam a többségi, 51%-os tulajdonos. Korábban olyan hírek is felröppentek, hogy a két másik nagy regionális áramszolgáltató esetében is tulajdonosváltásra számíthatunk, ezt azonban ezek képviselői egyelőre cáfolják. „A Nyugat-szlovákiai Áramszolgáltató (ZSE) 40 százalékos részvénycsomagját birtokló német E.ON energetikai társaság nem tervezi, hogy megválik a részesedésétől” – mondta el Tomáš Malatinský gazdasági miniszter. Szerinte ugyan voltak olyan híresztelések, amelyek ennek az ellenkezőjét állították, nemrég azonban az E.ON képviselői személyesen keresték fel a tárcavezetőt, hogy biztosítsák őt a maradásukról. Ugyanígy nem várható tulajdonosváltás a közeljövőben a Kelet-szlovákiai Áramszolgáltatónál (VSE) sem – legalábbis ezt állítják a VSE 49 százalékos részvénycsomagját birtokló német RWE energiaipari társaság szlovákiai képviselői. „Hogy az RWE csúcsvezetése a stratégiai gyűléseken végül milyen döntéseket hoz majd, azt azonban ők sem látják előre” – mondta Malatinský. Az elmúlt időszakban egyébként folytatódott a nagy regionális áramszolgáltatók térvesztése. A három nagy regionális áramszolgáltató (ZSE Energia, SSE, VSE) együttes piaci részesedése az elmúlt évben 7 százalékponttal, 47%-ra esett vissza, vagyis az árampiac nagyobbik részét már az alternatív szolgáltatók uralják. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.