Fogyasztóvédelmi rovatunkban többször foglalkoztunk a kétes minőségű, gyanús kiszerelésű, netán egészségre ártalmas termékekkel, főleg játékokkal és elektromos cikkekkel, amelyek forgalmazását a szakhatóságok azonnali hatállyal betiltották. Az alábbiakban az EU termékbiztonsági riasztó rendszerét mutatjuk be a napokban közzétett éves jelentés apropóján.
Előtérben a gyermekbiztonság
A rendszer 2003-ban rajtolt, s már az első évben 139 riasztás érkezett Brüsszelbe. Ebből 67 esetben derült ki, hogy a termék valóban veszélyezteti a fogyasztók egészségét, biztonságát. Egy évvel később már 468 bejelentés érkezett, miközben a veszélyes termékek száma 388-ra nőtt. 2005-ben 847 riasztást és 701 veszélyes terméket, 2006-ban pedig 1051 riasztást és 924 veszélyes terméket regisztráltak. A számok 2007-ben 53 százalékos évközi növekedésről tanúskodnak, ami a szakhatóságok szerint annak a jele, hogy a tagállamok piacfelügyeleti kapacitása évről évre javul, s az európai fogyasztók minden eddiginél jobb védelemben részesülnek.
A 2007-ben ismét a játékok esetében történt a legtöbb riasztás, ami megerősíti, hogy a gyermekbiztonság a piacfelügyeleti hatóságok elsőbbséget élvező feladatai közé tartozik, bár a RAPEX-rendszerbe a gépjárművekkel, az elektronikai termékekkel és a kozmetikai termékekkel kapcsolatban is jelentős számú bejelentés érkezett. (például 2006-ban a veszélyes termékek 24 százalékát a játékok tették ki, 19 százalékát az elektromos cikkek, 14 százalékát a gépjárművek, 11 százalékát a világítástechnikai cikkek, 5 százalékát pedig a kozmetikumok.).
Az országok TOP-listáját (700 bejelentés) ismét Kína vezeti. Ez a szakértők szerint a Kínából az EU-ba behozott termékek nagy számával (pl. a játékok esetében ez az arány több mint 80%), valamint azzal indokolható, hogy a tavaly nyári nagyméretű visszahívási akciók óta a piacfelügyeleti hatóságok kiemelt figyelmet fordítanak a kínai termékekre. Az EU-országok közül Németország, Olaszország és Nagy-Britannia a listavezető (21 százalékkal). Az ismeretlen eredetű veszélyes termékek aránya 20 százalékról 17-re csökkent, miközben az Egyesült Államokból érkezett termékek aránya 3 százalék körül van.
Szlovákia 2004 május 1-jén csatlakozott a RAPEX-hez. A kapcsolattartó szerep a gazdasági tárcára hárul, amely főként a kereskedelmi felügyelőséggel (SOI), a közegészségügyi hivatallal, a közlekedési és távközlési tárcával működik együtt. Szlovákia a csatlakozás évében és 2005-ben összesen 28 alkalommal küldött riasztást Brüsszelbe, egy évvel később már 57-et, ebből a Bizottság 44 esetben erősítette meg, hogy a termék valóban veszélyes vagy egészségkárosító. A szlovákiai bejelentések főként gyermekjátékokat, elektromos cikkeket, öngyújtókat, gyermekruházati cikkeket, bútorokat és egyéb gyermekeknek szánt terméket érintettek.
A múlt évben jelentősen csökkent a RAPEX keretében a legtöbb és a legkevesebb bejelentést tevő országok közötti különbség. Ebből a szakértők arra, következtetnek, hogy a részt vevő országok egyenlőbben működnek közre a RAPEX-rendszerben. Ezt alátámasztja az a tény is, hogy az öt legaktívabb ország részesedése 2006-ban 61% volt, míg 2007-ben csak 44%. Németország volt a RAPEX-rendszerben legaktívabban részt vevő tagállam (163 bejelentés, kb. 12%), és az alábbi országok követték: Görögország (115 bejelentés, kb. 8% ), Szlovákia (114 bejelentés, kb. 8%), Magyarország (109 bejelentés, kb. 8%) és Spanyolország (108 bejelentés kb. 8%). A 2007-ben beérkezett összes bejelentés több mint fele a játékokra (417), a gépjárművekre (197) és az elektromos berendezésekre (156) vonatkozott.
Mivel továbbra is Kínából származik a legtöbb veszélyes áru, Brüsszel a múlt évben jelentősen fokozta a Kínával a termékbiztonság terén folytatott együttműködést. Ennek keretében került tető alá egy új szolgáló rendszer, amely a RAPEX keretében bejelentett kínai eredetű veszélyes termékek pontos származását hivatott felderíteni. Az első eredmények kedvezőek. A kínai hatóságok 2007 júliusa és szeptembere között 184 RAPEX-ügyet vizsgáltak ki, míg az ezt megelőző 12 hónapban mindössze 84-et. Az eseteknek 43%-ában hoztak korrekciós intézkedéseket. A 2007 szeptemberétől novemberéig terjedő időszakot felölelő negyedéves jelentés azt mutatja, hogy a kínai hatóságok folytatták a nyomon követési intézkedéseket és további 89 uniós bejelentést is megvizsgáltak.
A napokban közzétett éves RAPEX-jelentés szerint „Kína jelentős erőfeszítést tett a játékokkal kapcsolatos ellenőrzések javítása érdekében”. Viszonylag rövid időn belül 3540 kiviteli engedéllyel rendelkező gyártót ellenőriztek, és szükség esetén biztonsági ellenőrzési rendszereik javítását írták elő számukra. Összesen 701 vállalat kiviteli engedélyét vonták be.
Meglena Kuneva EU-biztos legközelebb 2008 júniusában látogat Kínába azzal a szándékkal, hogy felülvizsgálja az elmúlt 12 hónapban elért előrehaladást és megvizsgálja az együttműködés fokozásának lehetőségeit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.