Elhúzódó válság a brit gazdaságban

London |

<p>Hatvan éve nem volt olyan rossz állapotban a brit gazdaság, mint most - mondta minden eddiginél komorabb, szombaton megjelent helyzetértékelésében a brit pénzügyminiszter.</p>

Alistair Darling a The Guardian című vezető baloldali londoni napilapnak nyilatkozva elismerte: ő sem számított ilyen súlyos helyzet kialakulására, a válság "mélyebb és hosszabb lesz" a korábbi általános várakozásnál.
Darling elismerte azt is, hogy az 1997 óta kormányzó Munkáspárt - amely jelenleg húsz százalékpontos hátrányban van az ellenzéki konzervatívok mögött a népszerűségi felmérések szerint - egy nemzedéknyi idő óta a legnehezebb 12 hónap előtt áll. Nagy-Britanniát - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságot, a világ negyedik legnagyobb gazdaságát - a többi európai országnál messze nagyobb mértékben sújtja az amerikai nem elsőrendű - subprime - jelzálogadósi körből kiindult likviditási válság, amely a banki szférából egyre inkább átgyűrűzik a reálgazdaságba.
A brit lakóingatlan-szektor finanszírozása ugyanis hasonló felépítésű, mint az amerikaié: tízmilliók tartoznak igen jelentős jelzálog-kötelezettségekkel a bankoknak, és e hitelek fedezete maga az ingatlan. A brit ingatlanárak - az amerikai folyamathoz hasonlóan - azonban több évi rendkívül meredek felfutás után most már nagy ütemben zuhannak: a legutóbbi országos felmérés 10 százalékos átlagos árzuhanást jelzett 12 havi összevetésben. Ez 1990 óta a legnagyobb éves lakóingatlan-áresés a brit piacon. Szakértők szerint az ilyen ütemű lakásár-defláció már felidézi a "negative equity" jelenségének korábbról jól ismert rémét. A kifejezés azt jelenti, hogy az adott lakóingatlan értéke - a jelzálogkölcsön fedezete - az ingatlanra felvett jelzáloghitel összege alá csökken; ilyen esetekben a jelzálog-folyósító bankok rendszerint további fedezetet követelnek az adóstól. Ha az adós ezt nem tudja nyújtani, a bank visszabirtokolhatja az ingatlant.
Ebben a helyzetben a lakossági fogyasztás recessziós időszakokra jellemző ütemre lassult, és számos elemző jósolja is a brit gazdaság teljesítményének visszaesését. A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) által csaknem ötezer brit vállalat bevonásával elvégzett múlt havi felmérés azt jelezte, hogy a brit feldolgozó és szolgáltató szektor egyes mutatói "történelmi mélységekben", az 1990-es évek elejének recessziója óta nem látott szinteken járnak, és ha a jelenlegi folyamatok fennmaradnak, a brit gazdaságot "már csak egyetlen negyedév választja el" a technikai recessziótól. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző háza - által Londonban kiadott, szeptemberre szóló legújabb világgazdasági prognózis a tavalyi 3 százalék után az idén 1,6, jövőre pedig már alig 0,5 százalékos brit GDP-növekedést jósol.
David Blanchflower, a Bank of England - a brit jegybank - monetáris tanácsának egyik befolyásos tagja nemrég kijelentette, hogy a brit recesszió szerinte jó eséllyel már meg is kezdődött, és egy évnél tovább, négy-öt negyedévig is eltarthat. Blanchflower karácsonyra kétmillió brit munkanélkülit jósolt; ilyen szintű munkanélküliség csak a legsúlyosabb recessziós időkben fordult elő Nagy-Britanniában. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?