<p>Pozsony. A Fico-kabinet a földművelésügyi tárca legújabb terve szerint a rendkívül magas munkanélküliséget a mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának a növelésével oldaná meg. Az agrártárca 18 600 potenciális munkahelyet lát a gazdáknál. Hogyan látják a hazai mezőgazdaság aktuális helyzetét a magyar pártok szakpolitikusai?</p>
ÖSSZEFOGLALÓ
A Híd szerint a földművelésügyi tárca említett terve elhibázott. „A munkanélküliség megoldása ilyen módon nagyfokú dilettantizmusra vall. Megalázó a munkanélküliek és a gazdák, vagyis valamennyi érintett számára” – vallja Csicsai Gábor, a Híd parlamenti képviselője, volt földművelés-ügyi államtitkár. Szerinte a szlovákiai mezőgazdaság egyik legfájóbb pontja a tőkegyengeség mellett a jól képzett és fiatal szakembergárda, amelynek a hiánya mára kritikussá vált. Olyan hagyományos ágazatok, mint a sertéstenyésztés vagy a kertészkedés – eltűnőben vannak, mert nem tudunk lépést tartani a modern mezőgazdaság sokoldalú képzettséget igénylő követelményeivel. Ez a hiány még inkább kidomborodik a kis- és középgazdaságok esetében.
„A mezőgazdaságban nemcsak munkahelyekre, hanem elsősorban munkalehetőségekre van szükség, egy életképes, kellő szaktudással rendelkező kisgazda réteg kialakítására, amely családokat képes, ha szerényen is, de helyben eltartani, és a vidék mai modern kihívásoknak megfelelő agrárjellegét megtartani” – állítja Csicsai.
Ehhez azonban szerinte átgondolt hitelkonstrukciókra, állami garanciákra van szükség, és biztosítani kell a földhöz való hozzáférés lehetőségét is. Ez viszont a Híd parlamenti képviselője szerint egy hosszú távú, részleteiben is kidolgozott, világos és megvalósítható agrárkoncepció nélkül nem megy.
Jelentős tartalékok vannak azonban az uniós támogatások esetében is. Jelenleg az európai uniós alapok, a nemzeti fejlesztési terv és az operatív programok tervezési folyamatában vagyunk, már ami az Európai Unió következő, 2014–2020 közötti költségvetési időszakát illeti. Az operatív programok közül a regionális fejlesztést elsősorban a Regionális Operatív Program (ROP) szolgálja. Hogy milyen irányban kellene továbbfejleszteni ezt a programot, arra a Magyar Közösség Pártja tett konkrét javaslatokat. „Ezeknek köszönhetően a döntéshozatal sokkal közelebb kerülne a helyi önkormányzatokhoz, a régiókban tevékenykedő kis- és közepes vállalkozókhoz” – vallja Farkas Iván, az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke. Szerinte az ROP-t teljes egészében, vagyis tervezési, pályázati és a felhasználási fázisban is az államigazgatási szintről a megyei önkormányzatokra kellene átruházni. A jövőben tarthatatlan lesz szerinte az is, hogy a fejlett északi Zsolna megye több forrással rendelkezik, mint pl. Besztercebánya vagy Kassa megye.
A regionális fejlesztést, a vidék felzárkózását szolgálhatná a mezőgazdasági és a vidékfejlesztési program is. Az MKP javaslata szerint e programokban, melyeknek gazdája a földművelésügyi tárca, a következő időszakban a nagyüzemi gazdálkodás mellett kiemelt támogatási területnek kell lennie a háztáji gazdálkodásnak, a családi farmoknak, kis gazdaságoknak. Az ezekre épülő élelmiszeripari kis- és középvállalkozások létrehozását is támogatni kellene.
„Az eddigi leépülést kell megfordítani, hiszen Szlovákia önellátásának aránya élelmiszerekből 45 százalékra csökkent” – állítja Farkas. Az MKP javaslatait szerinte eljuttatják Ľubomír Vážny kormányfő-helyettesnek, akinél a hatáskörök nagy része összpontosul, és az európai parlamenti képviselőik segítségével az Európai Bizottság Régiófejlesztési Főosztálya Szlovákiáért felelős osztályvezetőjének is. (mi)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.