<p>A magas energiaárak miatt egyre többen keresik a spórolás lehetőséget, de nem mindenki választja a legális megoldást. Szlovákiában emiatt az elmúlt években jelentősen megugrott a gáztolvajok száma. </p>
Egyre több a gáztolvaj
Pozsony |
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy nem éri meg trükközni, a gáztolvajok többségét ugyanis sikerül lefülelni. A legnagyobb hazai gázszolgáltató, a piac 70 százalékát uraló Szlovák Gázművek (SPP) a 2011-es 1500 után tavaly már több mint 1700 gázlopást regisztrált, idén pedig ezek száma már az első félévben meghaladta az 1100-at. Hogy a gáztolvajok mekkora kárt okoztak az SPP-nek, azt maga a társaság sem képes pontosan felmérni, Ivana Zelizňáková, a társaság szóvivője szerint azonban emiatt jelentős bevételkiesést kénytelenek elkönyvelni. A gázlopások száma azonban továbbra sem nevezhető drasztikusnak, hiszen az SPP-nek több mint 1,5 millió ügyfele van, akiknek több mint a 99 százaléka becsületesen fizeti a számláit. Az elkövetési módszereket egyébként két jól elkülöníthető csoportba lehet sorolni. Az egyik a házilagos kivitelezés, amit vagy maga a fogyasztó végez el, vagy pedig ismerőse, rokona. A tolvajok ez esetben leggyakrabban a mérőóra számlálóját piszkálják: visszacsavarják, majd hamis plombát tesznek rá. Gyakori még az óra mágnesezése is, ami akár meg is állíthatja a mérőt, ezért a tényleges fogyasztásnál kisebb összegről jön a számla. A másik csoportba sorolhatóak az erre szakosodott bűnözők által, pénzért elvégzett beavatkozások. Ezek nehezebben észrevehetőek, de az utóbbi években elvégzett fejlesztéseknek, folyamatos ellenőrzésnek köszönhetően ezeket is nagy bizonyossággal megtalálják a gázszolgáltatók ellenőrei. Zelizňáková szerint a gáztolvajoknak rendkívül kicsi az esélyük arra, hogy elkerüljék a társaság ellenőreinek a figyelmét, hiszen ma már olyan diagnosztikai, elemző rendszerek támogatják a felderítést, amelyek a véletlenszerű ellenőrzések mellett célzottan mutatják a kényes területeket. Ha egy adott háztartásban például hirtelen csökken a felhasználás mértéke, azonnal ellenőrzik, hogy erre miért került sor. A fogyasztót pedig már akkor is büntethetik, ha az ellenőröknek nem biztosítja a hozzáférést a gázórához. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.