Diszkriminatív a fiatalok jelzáloghitelezése

Pozsony. A Robert Fico vezette kormány a fiatalok lakásproblémáit a jelzáloghitelek kamattámogatásán keresztül kívánta megoldani. A támogatást valószínűleg jövőre is igénybe vehetik a fiatalok, az erről szóló törvény azonban egyes családokkal szemben diszkriminatív.

Pozsony. A Robert Fico vezette kormány a fiatalok lakásproblémáit a jelzáloghitelek kamattámogatásán keresztül kívánta megoldani. A támogatást valószínűleg jövőre is igénybe vehetik a fiatalok, az erről szóló törvény azonban egyes családokkal szemben diszkriminatív.

Lapunkban már korábban felhívtuk a figyelmet arra, hogy e hónaptól több 35 évnél fiatalabb igényelheti majd az állam által támogatott jelzáloghitelt. Az állam ugyanis a korábbi 24 064 koronáról 25 477 koronára emelte azt a havi átlagos bevételi határt, amelytől a fiatalok igényelhetik a kedvezményes hitelt. Az említett átlagos havi fizetést az előző kalendáriumi évben kell teljesíteniük a hitelt igénylőknek, vagyis ha októbertől szeretnénk ilyen hitelt igényelni, akkor a tavalyi átlagos havi bruttó bérünknek kellett 25 477 koronánál alacsonyabbnak lennie.

Ha a kölcsönt a házastársak együtt kérik, az említett bevételi határt mindkét házastársnak teljesítenie kell. Ez nem egy esetben diszkriminációra ad okot, a pénzügyminisztérium ennek ellenére nem kíván változtatni a törvényen. Ha például a feleség anyaságin van, miközben a férj havi 30 ezer koronát keresett, a hitelt nem kapják meg. Ugyanakkor, ha a férj és a feleség is a már említett 25 ezer koronán felüli maximális bevétellel rendelkezik, jó eséllyel pályáznak a jelzáloghitelre, még ha az összesített bevételeik nagyobbak is, mint az előző családnak. A gazdasági elemzők szerint a törvényt csak úgy játszhatjuk ki, ha a hitelt az a házastárs kéri, akinek alacsonyabbak a bevételei. Ez esetben azonban az ingatlan csak az egyik házastárs tulajdonába kerül, miközben a bank is kedvezőtlenebb feltételeket kínál számára.

A fiatalok kamattámogatását eredetileg a bankok javasolták, azt követően, hogy a Fico-kormány külön adót kívánt kivetni a szolgáltatásikra. Januártól ennek köszönhetően az állam és a bankok együttesen 2,5 százalékos kamattámogatást nyújtanak, mindez azonban a gyakorlatban nem mindig érvényesül. A bankok ugyanis ezeknek az ügyfeleknek többnyire eleve magasabb kamatokat szabnak, mint a többieknek, a fiatalokat így elsősorban az állam támogatja, míg a bankok ügyesen kikerülik a dotációt. Az elemzők szerint, ha a standard ügyfelek és az állam által dotált fiatalok kamatszintje között 1,5 százalékpontnál kisebb az eltérés, akkor az állam már a bankot is dotálja. A bankok azzal védekeznek, hogy a kamatok nagysága az ügyfél fizetőképességétől függ, a fiatalok számára nyújtott kamatok nagyságát ugyanakkor a többségük titkolja. A jelzáloghitelek elsősorban azok számára előnyösek, akik gyorsan szeretnének lakáshoz jutni. A piacunkon működő három lakás-takarékpénztár ugyanakkor a jelzáloghitelekhez képest lényegesen olcsóbb hiteleket kínál, amelyek sok esetben már 2,9 százalékos kamatszintnél kezdődnek. (mi, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?